Szkoła Filialna w Adamowie,Szkoły Podstawowej im. Stanisława Mikołajczyka w Starym Widzimiu 64-200 Wolsztyn

 

Nawigacja

WYDARZENIA ROKU SZKOLNEGO 2017/2018 WYDARZENIA ROKU SZKOLNEGO 2016/2017 WYDARZENIA ROKU SZKOLNEGO 2015/2016 WYDARZENIA ROKU SZKOLNEGO 2014/2015 WYDARZENIA ROKU SZKOLNEGO 2013/2014 WYDARZENIA ROKU SZKOLNEGO 2012/2013 WYDARZENIA ROKU SZKOLNEGO 2011/2012 PLAN PÓLKOLONII LIPIEC 2010 ŻAŁOBA NARODOWA WYDARZENIA ROKU SZKOLNEGO 2009/2010 PLAN PÓŁKOLONII 2011 WYDARZENIA ROKU SZKOLNEGO 2010/2011 OGÓLNOPOLSKI TEST TRZECIOKLASISTY 2011/2012

Wydarzenia

WYDARZENIA ROKU SZKOLNEGO 2017/2018

 

 

W grudniowe,czwartkowe przedpołudnie, odbył się II SZKOLNY  KONKURS  RECYTATORSKI pod hasłem „PRZYRODA, JAK  POGODA”

 

Ponad  20 uczestników - dzieci z grup przedszkolnych i szkolnych prezentowało się w utwo-rach tematycznie związanych z pogodą.

 

Z GRUP PRZEDSZKOLNYCH

 

I miejsce zajęła Agnieszka  Nowaczyk grupa O

II miejsce zajęła Aleksandra Lorenc grupa 0

III miejsce Maja Jagielska  punkt przedszkolny

Z  KLAS  II-III

I miejsce zajęła Nikola Chudzinska  

II miejsce zajęła Agata  Kapustka

III miejsce  Emilia  Kaczmarek

Wszystkim serdecznie gratulujemy.

SPOTKANIE Z MIKOŁAJEM

Święty Mikołaj lubi odwiedzać dzieci w każdym miejscu na całym świecie. 6 grudnia z workiem pełnym słodyczy  zjawił się również w naszej szkole. Od samego rana dzieci z niecierpliwością wyczekiwały spotkania z  Mikołajem. Dzieci  były bardzo szczęśliwe,  kiedy się pojawił. Oprócz słodyczy  Mikołaj przywiózł ze sobą dużo uśmiechu. Rozmawiał z dziećmi, zachęcał ich, aby były grzeczne. Oczekiwana cały rok wizyta  Mikołaja minęła w bardzo miłej atmosferze i przyniosła wiele radości. Żegnając się z dziećmi Mikołaj obiecał, że na pewno wróci do naszej szkoły za rok.

 

 

 

SPOTKANIE Z MUZYKĄ

Wielkie śpiewanie Walta Disneya

     Dnia 6 grudnia odbyło się kolejne spotkanie z mzyka. Podcza koncertu zabrzmiały najpiekniejsze piosenki z filmów oraz bajek Walta Disneya wyśpiewane przez wokalistów muzyki operowej oraz rozrywkowej. Dzieci usłyszały piosenki z filmów: "Król Lew", " Kraina lodu"," Pacahontas" oraz innych.

 

 

 

PODSUMOWANIE KONKURSU O  JANIE  PAWLE II

 

          Podsumowaniem konkursu o „Janie Pawle II „ ,zorganizowanym przez katechetkę Marię Sadowską, było zaproszenie  księdza proboszcza, kanonika Jana Polca, który kilkakrotnie miał okazję spotkania i porozmawiania z papieżem Janem Pawłem II. Ksiądz proboszcz ciekawie opowiadał o wszystkich spotkaniach ze świętym. Wspomniał również o tym, iż w grudniu obcho-dzimy 20 rocznicę powstania parafii św. Józefa, a kamień pod budowę kościoła, pochodzący z poznańskiej katedry, poświęcił właśnie Karol Wojtyła, święty Jan Paweł II- papież.  

 

 

 

 

NAUKA  PRZY ANDRZEJKOWYCH  ZABAWACH

 

   Andrzejki obchodzone każdego roku-wg. tradycji wigilia świętego Andrzeja, były niegdyś nocą magi-czną, kiedy można było poznać swoją przyszłość. Wróżby te, traktowane były  bardzo poważnie.

Dawne tradycje andrzejkowe znane są również dzisiaj. Jednak nie traktujemy ich już tak poważnie jak dawniej.

 

         By dotrzymać tradycji, uczniowie poznawali  dawne sposoby przepowiadania przyszłości. Wspólne  zabawy, gry, a przy okazji nauka przysłów, rymowanek, zasad pisowni  i dobrego  zachowania przy stole, pozwoliła przybliżyć dzieciom dawne tradycje, a jednocześnie wiele nauczyć.

 

                                                                                      

Konkurs plastyczny

                  "Las prosi Cię o..."

 

Uczniowie klasy II i III wzięli  udział w konkursie plastycznym ,,Las wokół nas" ,którego tematem przewodnim było  hasło ,,Las prosi Cię o ...",zorganizowanym przez Nadleśnictwo  Wolsztyn. Celem konkursu było  wzbudzenie poczucia odpowiedzialności za stan środowiska, kształtowanie należytego podejścia człowieka, do przyrody oraz propagowanie właściwego korzystania z zasobów natury, zwrócenie uwagi na piękno lasu i rozwijanie wrażliwości estetycznej inspirowa-nej przyrodą i lasem. Uczniowie wykonali prace różnymi technikami.

 

DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

           W piątek 24 listopada w każdej grupie przedszkolnej i szkolnej,gościem honorowy był Miś. W tym dniu świętowaliśmy DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA. Miś Pluszowy, a szczególnie ten nasz, wyją-tkowy i ukochany, nie jest zwykłą, pluszową zabawką. Nie, nie! Taki Miś, po to misiem jest, żeby było kogo tulić, kiedy pada deszcz. Ma duże uszy, żeby mieć coś do targania i kochania. W końcu Miś ma bardzo miękkie łapki, za które możemy trzymać, kiedy tylko chcemy. Mały, duży, bury, kolorowy, milutki, z kokardką czy w kubraczku... Każdy go posiada,bądź posiadał...Tego jedynego, ulubionego,kochanego…To właśnie on pojawił się w szkole i w różnych formach obchodził swoje święto. Jego portrety ozdabiały sale szkolne, dzieci przygotowywały mu słodkie niespodzianki, wy-konywały jego podobiznę, malowały, fotografowały, a te nieco starsze pisały opis. Ten wyją-tkowy dzień długo pozostanie w pamięci wszystkich przedszkolaków i uczniów.

 

 

KONKURS PLASTYCZNY

Uczniowie klasy drugiej i trzeciej wzięli udział w konkursie plastycznym pt. " RODZINA W AKCJI" zorganizowanym przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Wolsztynie pod patronatem Starosty Wolsztyńskiego.  Wykonane przez uczniów prace promowały pozytywne relacje pomiędzy dorosłymi a dziećmi oraz przedstawiały relacje w rodzinie podczas niecodziennego spędzania czasu wolnego

 

 

 

 

Światowy Dzień Życzliwości, pozdrowień, dzień dobrych uczynków i pozytywnych emocji. Idea tego święta wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, kiedy to w 1973 roku dwaj bracia Brian i Michael       McCormack postanowili zareagować na konflikt zbrojny między Egiptem a Izraelem. Chcieli pokazać światu, że walka zbrojna szkodzi.

                       Życzliwość, to życie w prawdzie i szczerości oraz szczęściu w stosunku do siebie i innych ludzi. W tym wszystkim, na pewno pomaga życzliwość. W naszej placówce,w każdej grupie szkolnej i przedszkolnej, odbyło się wiele pogadanek na temat życzliwego stosunku do siebie i innych ludzi, o kulturze bycia, o uprzejmości. We wtorek 21 LISTOPADA  W  DNIU ŻYCZLIWOŚCI, dzieci wykonywały ciekawe prace plastyczne, symbolizujące ten dzień. Wy-starczy jeden uśmiech, dobre słowo, a czasami ustąpienie miejsca innej osobie. Wtedy robimy dobry uczynek, ale także ludzie nie patrzą na nas jak na kogoś, komu nie można zaufać.Będąc życzliwym zdobywamy zaufanie,a przy okazji przyjaciół,nowe znajomości.

  W tym dniu,przypomniano dzieciom, o trwającym, całorocznym konkursie na najżyczliwszą osobę w grupie i klasie. Bądź życzliwy…

BIEG NIEPODLEGŁOŚCIOWY W MOCHACH

          Uczniowie klasy II i III  reprezentowali  naszą szkołę w XXVI BIEGU NIEPODLEGŁOŚCIOWYM, który odbył się 11 listopada 2017 o godzinie 11.oo w Mochach. Organizatorem biegu był HKS „AZY-MUT” Mochy, a współorganizatorem - Powiatowe Zrzeszenie LZS w Wolsztynie. Małgosia Lorenc z klasy III , Nikola Chudzinska z klasy III i Wojtek Lorenc z klasy II przebiegli dystans 450 m. Wojtek za-jął IV miejsce. Wszystkim zawodnikom dziękujemy, gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

                                                                                   

 

SPOTKANIE Z MUZYKĄ

Poznajemy kraje - Senegal

Dnia 8 listopada odbylo się drugie spotkanie z muzyką. Nasz specjalny gość z Senegalu zapoznał nas z muzyką czaarnego kontynentu, wypełnił koncert muzyką, opowiedział o tradycjach oraz kulturze Senegalu.

 

WIECZORNICA NIEPODLEGŁOŚCIOWA W ADAMOWIE

Dzisiaj wielka jest rocznica -JEDENASTY  LISTOPADA !

Tym, co zmarli za Ojczyznę hołd wdzięczności Polska składa...”

Społeczność  uczniowska, zgromadzona na sali wiejskiej w Adamowie,  w patriotycznej akademii, upamiętniła odzyskanie przez Polskę niepodległości. Obchody Narodowego Święta, miały bardzo uroczysty charakter. Montaż  słowno-muzyczny, przeniósł wszystkich w te odległe, trudne dla Polski lata. W obrazowy sposób,„ mali aktorzy”, wcielając się w zaborborców, przypomnieli  losy naszego kraju. Dzieci czciły pamięć tamtych dni, oddawały pokłon poległym. W hołdzie wolności hymn Polski śpiewamy”- brzmiały słowa recytatorów . W trakcie uroczystego wieczoru, rozbrzmiewały słowa wielu patriotycznych pieśni: „Piechota”, „Wojenko, wojenko”, Jedenasty listopada”. Układy taneczne z flagami i  biało czerwonymi szarfami, uświetniły spotkanie. Burmistrz Wojciech Lis, obecny na wieczornicy podkreślił, jak ważne są dla wszystkich takie lekcje historii. Jak ważne i potrzebne, jest szerzenie ducha patriotyzmu wśród młodego pokolenia. W uroczystym apelu udział wzięli; dyrektor szkoły Marcin Tajchert, zastępca Agnieszka Wolnik, sołtys wsi Eugeniusz Jagielski oraz liczne grono mieszkańców.Samorząd uczniowski serdecznie dziękuje wszystkim,którzy uczestniczyli w naszej wie- czornicy. 

 

 

PONIEDZIAŁKOWE  PORANKI  Z  KSIĄŻKĄ.

 

             Od listopada wznowiliśmy cykl spotkań z książką. Poniedziałki rozpoczynamy od  wspólnej wędrówki po wspaniałym ogrodzie, z „pięknymi okazami książek”. Uczniowie  klasy  II i III poświęcają 15-20  minut, by  głośno czytać w klasie , a następnie w obu grupach  przed-szkolnych. Pozytywne treści książek, to kapitał z jakim dziecko wchodzi w coraz doroślejsze życie. Wspólne czytanie jest formą mądrego kontaktu dziecka z wychowawcą, dziecka z dzieckiem i doskonałą metodą wychowawczą. Dzięki wspólnemu głośnemu czytaniu, dziecko potrafi mądrzej myśleć, ma większą wiedzę i podejmuje lepsze decyzje. Dobrze radzi sobie w życiu, szkole. Głośne czytanie uczy je języka i myślenia, rozwija pamięć i wyobraźnię, przynosi wiedzę i wzorce dobrych zachowań oraz wzmacnia samouznanie. Chcąc, jeszcze bardziej za-chęcić dzieci do samodzielnego czytania, ogłoszono całoroczny KONKURS CZYTELNICZY i wpro-wadzono stały dodatek do  gazetki „ Z  ŻYCIA  SZKOŁY"- STREFA  CZYTANIA  w  którym to, dru-kowane  są  wiersze, lub fragmenty  znanych i mniej  znanych  utworów.

"Nie mów dziecku, jak bardzo je kochasz, pokaż to, poświęcając mu czas, pokaż to, czytając mu książkę."

Ulrich Schaffer

Uczniowie klas II i III udali się do WDK w Wolsztynie, na przedstawienie pt. „KAROLCIA”, w wykonaniu aktorów Teatru Współczesnego z Krakowa. Spektakl musicalowy przekazał dzieciom uniwersalne wartości i uczył tego, że warto pomagać innym, a dawanie, jest tak samo przyjemne jak otrzymywanie. Karolcia to powieść o przygodach małej dziewczynki, która staje się posiadaczką magicznego koralika spełniającego życzenia.Moc koralika pozwoliła pokazać, jaka naprawdę jest Karolcia, a koralik nauczył ją,że najszczęśliwszy człowiek jest wtedy, gdy przyczynia się do szczęścia innych. Zabawna kompozycja autorskich piosenek podkreśliła przyjazny dla dzieci język przedstawienia, dodatkowo nadała widowisku musicalowego charakteru.W spektaklu wykorzystano efekty specjalne, które pozwoliły najmłodszym poczuć baśniowy charakter przeniesionej na deski sceniczne książki Marii Kruger.

                                    

 

SPOTKANIE Z MUZYKĄ

Mały odkrywca - nietypowe instrumenty

Dnia 23 października odbyło się pierwsze w tym roku szkolnym spotkanie z muzyką. Nasi goście z Lubuskiego Centrum Edukacji Artystycznej i Koncertowej z Zielonej Góry zapoznali dzieci z nietypowymi instrumentami, z ich wyglądem i brzmieniem. Były też wspólne zabawy przy muzyce oraz zagadki muzyczne.

"OWOCE  W  SZKOLE"

 Program „Owoce w szkole”, realizowany jest  przez szkołę od września 2009roku. Polega na dostarczaniu owoców i warzyw dzieciom w placówkach edukacyjnych i jest częścią inicjatywy zaproponowanej przez Unię Europejską. Celem programu „Owoce w szkole” jest ukształtowanie wśród dzieci nawyków żywieniowych, polegających na regularnym spożywaniu owoców i warzyw. Konsekwencją podniesienia świadomości uczniów w zakresie zdrowego żywienia będzie ograniczenie występowania wśród dzieci nadwagi i innych chorób cywilizacyjnych, spowodowanych zbyt małym spożyciem owoców i warzyw.Owoce i warzywa dostarczane uczniom w ramach programu  spełniają wymagania jakościowe i zdrowotne określone w przepisach Unii Europejskiej i przepisach krajowych. Dostarczane owoce i warzywa są gotowe do bezpośredniego spożycia -  czyste, wystarczająco rozwinięte i odpowiednio dojrzałe, zdrowe.W programie „Owoce w szkole” przewidziane są również działania towarzyszące. Przystępując do programu szkoła  zobowiązała się do realizacji działań o charakterze  edukacyjnym, wzbogacającym  wiedzę dzieci na temat owoców i warzyw. Zajęcia mają różnorodną i ciekawą formę, a ich przebieg - także poza klasą szkolną -  sprzyja inicjowaniu działań z zakresu zdrowego stylu życia. Już przeprowadzono zajęcia kulinarne i przygotowano surówkę warzywną oraz sałatkę owocową. W pierwszym numerze gazetki szkolnej „Z ŻYCIA SZKOŁY” pojawiła się strona poświęcona wartościom odżywczym warzyw i owoców, jak również przepis na prostą sałatkę.  

 

 

KOLORY  JESIENI W NASZYCH  PRACACH.


Z dostojnym wdziękiem, z drzew opadają liście. Mija piękna i złota jesień. By uwiecznić jej cudne kolory, dzieci wykonały wiele ciekawych prac plastycznych. Pomysłów nie było końca,a niektóre z nich można obejrzeć   / zapraszamy do albumu foto/.

PRZEDSTAWIENIE  TEATRALNE W WDK

Dnia  16 października uczniowie klasy II i III wzięli udział w przedstawieniu teatralnym w wykonaniu kolegów i koleżanek ze Szkoły Podstawowej  nr  1 oraz nr 3. Inicjatorem tego przedsięwzięcia, był Związek  Międzygminny Obra, przy współpracy z Biurem Promocji i Turystyki przy Urzędzie Miasta i Gminy Wolsztyn oraz Wolsztyń-ski Dom Kultury. Przedstawienie o tematyce ekologicznej pt.: "O tym jak Jaś chciał zostać eko-strażnikiem" jest autorstwa mieszkanki gminy Wolsztyn, Pani Joanny Florczak. Zrealizowane zostało  w ramach programu edukacyjnego, ze środków pochodzących z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.Cudowna pogoda  zachęciła  też  wszystkich, do spaceru po wolsztyńskim parku, wśród jesiennego koloru opadających  liści. Była to okazja do utrwalenia gatunków drzew, a także poznania rzadko spotykanego  pomnika przyrody. Dzieci zbierały okazałe liście MIŁORZĄBU DWUKLAPOWEGO. Wyprawa była owocna w nowe doświadczenia, a  cele edukacyjne zrealizowano w stu procentach. 

https://spadamowo.edupage.org/elearn/pics/text/text_text1/d1639356293b02ed41974eb02ee674f35f8a29bc

SPOTKANIE Z POLICJANTEM

W październiku, uczniowie oraz przedszkolacy  naszej szkoły  spotkali  się z funkcjonariuszem Komendy Powiatowej Policji w Wolsztynie, który omówił zasady bezpieczeństwa, dotyczące najmłodszych. Szczególną uwagę zwrócono na bezpieczną drogę do szkoły w przypadku braku chodnika-tak jak to ma miejsce w naszej wiosce, kamizelek odblaskowych i innych oznaczeń pieszego po zmroku. Omówiono zasady przechodzenie przez jezdnię i praktycznie je przećwiczono. Przeanalizowano też reagowanie na odpowiednie światło sygnalizatora świetlnego podczas jazdy rowerem, samochodem z rodzicami i  ruchu pieszych.  Przypomniano przepisy korzystania z fotelików i siedzisk podczas jazdy oraz konieczności zapinaniu pasów. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu. Były pytania i wyczerpujące odpowiedzi ze strony zaproszonego gościa.

Dzień Chłopaka, to święto stosunkowo nowe, choć znane i mające swoich zwolenników. Miejscem, gdzie to święto obchodzi się od lat, jest z pewnością przedszkole i szkoła. Dziewczynki chętnie przygotowują niespodzianki swoim kolegom z grup przedszkolnych i klas szkolnych. W tym roku, przy wsparciu Rady Radziców, obdarowały chłopaków skromnymi upominkami. Zasada była jedna: im śmieszniej tym lepiej, im słodziej tym cudowniej.Mile widziane były  też życzenia, uściski, wspólna zabawa i "sto lat" .

 

Znalezione obrazy dla zapytania gify lasu

Wyprawa klasy II i III do lasu

Pod koniec września  klasa III wybrała się na wycieczkę do lasu w celu  obserwacji  przyrody, utrwalenia wiadomości dotyczących warstwowej budowy lasu. Uczniowie poznawali przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Zaopatrzeni w lornetki i lupy oglądali różne okazy przyrodnicze. Każdy starał się usłyszeć i zapamiętać jak najwięcej leśnych odgłosów. Zebrane skarby zostały zabrane do szkoły. Kilka dni później w podobnej wycieczce uczestniczyli też uczniowie klasy II. Celem ich wizyty w lesie, było rozpoznawanie drzew iglastych i liściastych,szukanie "zasobów"  ściółki leśnej, nazywanie roślin runa,podszytu, jak również doskonalenie sprawności fizycznej,poprzez naturalny tor przeszkód.Po udanej,męczącej wyprawie, z przyniesionych darów lasu, można było wykonać doświadczenia. 

SPRZĄTANIE ŚWIATA – POLSKA 2017

„Nie ma śmieci - są surowce"

Dnia 22 września 2017 przedszkolaki i uczniowie  szkoły,  wzięli udział w corocznej akcji sprzątania śmieci. To wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Z workami , pełni młodzieńczego entuzjazmu, dzieci wyruszyły na teren wioski. Działanie to, jest jedną z czynnych, interesujących metod wychowawczych.

 

 

PIERWSZE SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW

 

Podczas zorganizowanego XIII  FESTYNU JESIENNEGO,odbywało się wiele atrakcji dla dzieci.Jedną z ważniejszych, to IX BIEG JESIENNY. Uczestniczyło w nim kilkoro uczniów naszej szkoły. WOJTEK LORENC z kl. II zajął III miejsce. Dziękujemy za kolejny rok reprezentowania naszej placówki  i wszystkim uczestnikom życzymy kolejnych sukcesów.

 

WITAMY W NOWYM ROKU SZKOLNYM 2017/2018

Z okazji rozpoczynającego się roku szkolnego 2017/2018
życzymy wszystkim UCZNIOM, by zdobywanie wiedzy było fascynującą przygodą, 
odkrywaniem nauki i jej praw, ale też odnajdywaniem siebie, 
rozwojem własnych uzdolnień i zainteresowań. Niech szkoła będzie dla Was także miejscem radości, wielu przyjaźni
ciągłego rozwoju,

NAUCZYCIELOM oraz wszystkim PRACOWNIKOM SZKOŁY życzymy, by był to rok spokojnej pracy, dającej satysfakcję osobistą i uznanie otoczenia.

RODZICOM zaś życzymy, by ten nowy rok szkolny przyniósł wiele 
nadziei związanych z przyszłością ich dzieci.