Szkoła Filialna w Adamowie,Szkoły Podstawowej im. Stanisława Mikołajczyka w Starym Widzimiu 64-200 Wolsztyn

 

Nawigacja

WYDARZENIA ROKU SZKOLNEGO 2016/2017 WYDARZENIA ROKU SZKOLNEGO 2015/2016 WYDARZENIA ROKU SZKOLNEGO 2014/2015 WYDARZENIA ROKU SZKOLNEGO 2013/2014 WYDARZENIA ROKU SZKOLNEGO 2012/2013 WYDARZENIA ROKU SZKOLNEGO 2011/2012 PLAN PÓLKOLONII LIPIEC 2010 ŻAŁOBA NARODOWA WYDARZENIA ROKU SZKOLNEGO 2009/2010 PLAN PÓŁKOLONII 2011 WYDARZENIA ROKU SZKOLNEGO 2010/2011 OGÓLNOPOLSKI TEST TRZECIOKLASISTY 2011/2012

Wydarzenia

WYDARZENIA ROKU SZKOLNEGO 2016/2017

 

KOLORY  JESIENI W NASZYCH  PRACACH.


Z dostojnym wdziękiem,z drzew opadają liście. Mija piękna i złota jesień. By uwiecznić jej cudne kolory, dzieci wykonały wiele ciekawych prac plastycznych. Pomysłów nie było końca,a niektóre z nich można obejrzeć   / zapraszamy do albumu foto/.

  • PRZEDSTAWIENIE  TEATRALNE W WDK

           Dnia  16 października uczniowie klasy II i III wzięli udział w przedstawieniu teatralnym w wykonaniu kolegów i koleżanek ze Szkoły Podstawowej  nr  1 oraz nr 3. Inicjatorem tego przedsięwzięcia, był Związek  Międzygminny Obra, przy współpracy z Biurem Promocji i Turystyki przy Urzędzie Miasta i Gminy Wolsztyn oraz Wolsztyń-ski Dom Kultury. Przedstawienie o tematyce ekologicznej pt.: "O tym jak Jaś chciał zostać eko-strażnikiem" jest autorstwa mieszkanki gminy Wolsztyn, Pani Joanny Florczak. Zrealizowane zostało  w ramach programu eduka-cyjnego, ze środków pochodzących z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.Cudowna pogoda  zachęciła  też  wszystkich , do spaceru po wolsztyńskim parku, wśród jesiennego koloru opadających  liści. Była to okazja do utrwalenia gatunków drzew, a także poznania rzadko spotykanego  pomnika przyrody . Dzieci  zbierały okazałe liście MIŁORZĄBU DWUKLAPOWEGO. Wyprawa była owocna w nowe doświadczenia,a  cele edukacyjne zrealizowano w stu procentach. 

 

Dzień Chłopaka, to święto stosunkowo nowe, choć znane i mające swoich zwolenników. Miejscem, gdzie to święto obchodzi się od lat, jest z pewnością przedszkole i szkoła. Dziewczynki chętnie przygotowują niespodzianki swoim kolegom z grup przedszkolnych i klas szkolnych. W tym roku, przy wsparciu Rady Radziców, obdarowały chłopaków skromnymi upominkami. Zasada była jedna: im śmieszniej-tym lepiej, im słodziej-tym cudowniej.Mile widziane były  też życzenia,uściski,wspólna zabawa i "sto lat" .

 

Znalezione obrazy dla zapytania gify lasu

Wyprawa klasy II i III do lasu

Pod koniec września  klasa III wybrała się na wycieczkę do lasu w celu  obserwacji  przyrody, utrwalenia wiadomości dotyczących warstwowej budowy lasu. Uczniowie poznawali przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Zaopatrzeni w lornetki i lupy oglądali różne okazy przyrodnicze. Każdy starał się usłyszeć i zapamiętać jak najwięcej leśnych odgłosów. Zebrane skarby zostały zabrane do szkoły. Kilka dni później w podobnej wycieczce uczestniczyli też uczniowie klasy II. Celem ich wizyty w lesie, było rozpoznawanie drzew iglastych i liściastych,szukanie "zasobów"  ściółki leśnej, nazywanie roślin runa,podszytu, jak również doskonalenie sprawności fizycznej,poprzez naturalny tor przeszkód.Po udanej,męczącej wyprawie, z przyniesionych darów lasu, można było wykonać doświadczenia. 

 

 

SPRZĄTANIE ŚWIATA – POLSKA 2017

„Nie ma śmieci - są surowce"

Dnia 22 września 2017 przedszkolaki i uczniowie  szkoły,  wzięli udział w corocznej akcji sprzątania śmieci. To wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Z workami , pełni młodzieńczego entuzjazmu, dzieci wyruszyły na teren wioski. Działanie to, jest jedną z czynnych, interesujących metod wychowawczych.

 

 

PIERWSZE SUKCESY NASZYCH UCZNIÓW

 

Podczas zorganizowanego XIII  FESTYNU JESIENNEGO,odbywało się wiele atrakcji dla dzieci.Jedną z ważniejszych, to IX BIEG JESIENNY. Uczestniczyło w nim kilkoro uczniów naszej szkoły. WOJTEK LORENC z kl. II zajął III miejsce. Dziękujemy za kolejny rok reprezentowania naszej placówki  i wszystkim uczestnikom życzymy kolejnych sukcesów.

 

 

WITAMY W NOWYM ROKU SZKOLNYM 2017/2018

Z okazji rozpoczynającego się roku szkolnego 2017/2018
życzymy wszystkim UCZNIOM, by zdobywanie wiedzy było fascynującą przygodą, 
odkrywaniem nauki i jej praw, ale też odnajdywaniem siebie, 
rozwojem własnych uzdolnień i zainteresowań. Niech szkoła będzie dla Was także miejscem radości, wielu przyjaźni

i ciągłego rozwoju,

NAUCZYCIELOM oraz wszystkim PRACOWNIKOM SZKOŁY życzymy, by był to rok spokojnej pracy, dającej satysfakcję osobistą i uznanie otoczenia.

RODZICOM zaś życzymy, by ten nowy rok szkolny przyniósł wiele 
nadziei związanych z przyszłością ich dzieci.

 

 

 

 

Podobny obraz

 

 

SAMORZĄD UCZNIOWSKI

 

 

Znalezione obrazy dla zapytania obrazek zakonczenie roku szkolnego

23 czerwca 2017 roku odbyła się uroczystość zakończenia zajęć dydaktycznych w roku szkolnym 2016/2017. Wzięli w niej udział uczniowie klas I–III, rodzice, zaproszeni goście, nauczyciele i pracownicy szkoły. Dyrektor szkoły Marcin Tajchert  w swoim wystąpieniu podsumował miniony rok szkolny. Podczas uroczystości zostały wręczone wyróżnienia, dyplomy, nagrody książkowe za naukę, 100% frekwencję, wysokie wyniki w czytelnictwie.  Wszystkim wyróżnionym uczniom serdecznie gratulujemy! Tradycyjnie absolwenci pożegnali się ze szkołą a uczniowie klas I i II pożegnali absolwentów wręczając pamiątkowe upominki. Pan Dyrektor podziękował  również Rodzicom za zaangażowanie i pracę na rzecz szkoły. Po ceremonii zakończenia roku szkolnego  uczniowie udali się do swoich sal na ostatnie przedwakacyjne spotkania. Na forum klasy otrzymali z rąk wychowawców świadectwa oraz nagrody za udział w szkolnym konkursie SKO.

 

 

WYCIECZKA DO STAREGO WIDZIMIA

W środę 21 czerwca uczniowie klasy III uczestniczyli w wycieczce do Szkoły Podstawowej w Starym Widzimiu, w której od września rozpoczną dalszą edukację. Już po godz. 8.00 wszyscy w dobrych humorach, busem wyruszyli spod budynku szkoły. Droga minęła bardzo szybko i przyjemnie. Po miłym powitaniu przez uczniów tamtejszej placówki, Pan dyrektor zapoznał nas z pomieszczeniami i zakamarkami szkoły, jej patronem oraz nauczycielami i nowymi kolegami. Poświęcił nam dużo uwagi i swojego czasu, za co bardzo dziękujemy. Na zakończenie spotkaliśmy się z rówieśnikami z klasy III, z którymi będziemy kontynuować naszą edukację szkolną. Podczas spotkania wymieniliśmy informacje na temat naszych zainteresowań. Nie obyło się również bez słodkiego poczęstunku. Ponieważ dzień był piękny i nie mieliśmy ochoty wracać szybko w mury szkoły, w pieszej drodze powrotnej udaliśmy się na lody do nowego Bistro Centrum, gdzie mieliśmy okazję spotkać się z miłą obsługą i szefową nowego marketu , która obdarowała nas słodyczami.To była sympatyczna, miła i wesoła wyprawa.

LIST  POCHWALNY 

W dniu 20 czerwca 2017 r. w sali widowiskowej Wolsztyńskiego Domu Kultury, odbyło się coroczne spotkanie Burmistrza Wolsztyna z uczniami  wyróżniającymi się w nauce i zachowaniu, osiągającymi wysokie wyniki w konkursach i mających szczególne osiągnięcia pozaszkolne. W roku szkolnym 2016/2017 na takie  spotkanie został wytypowany uczeń klasy trzeciej  - JAKUB  MICHALSKI.  GRTULUJEMY!

 

 

MARZENIA  SIĘ  SPEŁNIAJĄ...

    W ostatnich dniach roku szkolnego,uczniowie klasy trzeciej udali się na boisko szkolne,by odszukać i odkopać„skarb".Były to marzenia własnoręcznie napisane przez każdego ucznia w klasie pierwszej, które miały czas na swoją realizację przez kolejne lata nauki w szkole.Kartki zostały wtedy oznaczone,podpisane,włożone w szczelnie zamknięty słoik i zakopane. W ostatnim tygodniu nauki,wraz z wychowawczynią, dzieci odkopały swój skarb i sprawdzały spełnienie marzeń. Na twarzach uczniów można było zauważyć różne miny, ale też głosy: jednak marzenia się spełniają…

                          

 

   

Wycieczka do Skansenu

Dnia 13 czerwca uczniowie klas I- III udali się do Wolsztyna w celu zwiedzenia Skansenu Budownictwa Ludowego Zachodniej Wielkopolski. To była ciekawa lekcja historii.  W Skansenie zgromadzono 14 zabytkowych obiektów architektonicznych, pochodzących głównie z zachodniego krańca Wielkopolski. Przewodnik oprowadził nas po wszystkich obiektach i opowiedział o życiu ludzi w tamtych czasach. Potem  było ognisko i wspólne zabawy. W drodze powrotnej udaliśmy się na lody. To była udana wyprawa.

 

 

FESTYN  RODZINNY

 Dnia 11 czerwca  na boisku wiejskim w Adamowie,odbyło się spotkanie całych rodzin , by wspólnie bawić się na „ ŚWIĘCIE RODZINY”.Dzieci i uczniowie szkoły w programie artystycznym podziękowały rodzicom za trud wychowania. Były wier-sze, tańce i kwiaty.Całe grono pedagogiczne wystąpiło w przedstawieniu teatral-nym pt. „ BAŚNIOWY AMBARAS „

 

nuty-ruchomy-obrazek-0075nuty-ruchomy-obrazek-0075nuty-ruchomy-obrazek-0075nuty-ruchomy-obrazek-0075nuty-ruchomy-obrazek-0075nuty-ruchomy-obrazek-0075

      7 czerwca - IX SPOTKANIE Z MUZYKĄ

"Historia strunowej rodziny- o wiolinie i basie"

Na dzisiejszym  ostatnim już spotkaniu w tym roku szkolnym nasi goście zaprezentowali nam najbardziej popularne instrumenty muzyczne: skrzypce oraz wiolonczele. Dowiedzieliśmy się ile mają strun, z czego są zrobione, czy mogą być elektryczne, dlaczego w ogółe grają. Na koncercie mogliśmy posłuchać utworów wykonanych na tych właśnie instrumentach.

 

PODSUMOWANIE  KONKURSU  KANGUR  2017 

Dnia 7 czerwca w Siedlcu, odbyło się podsumowanie międzynarodowego konkursu Kangur 2017. Jest to bardzo popularny konkurs , którego organizatorem jest Towarzystwo Upowszechniania Wiedzy i Nauk Matematycznych. W tegorocznej edycji wzięło udział ponad 20 milionów uczestników z ponad 100 krajów. W samym województwie wielkopolskim 30 tysięcy uczniów zmagało się z trudnymi matematycznymi zadaniami. Na udział w konkursie zdecydowało się 14 osób z naszej szkoły: 4 uczniów  z klasy drugiej oraz 10 z klasy trzeciej. Wśród wyróżnionych z naszej szkoły znaleźli się:

1. Wiktoria Kostrzewa klasa III

2. Jakub Michalski  klasa III

Wyróżnionym  gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów …

 

 

 

Wyjazd do Lichenia

Dnia 30 maja 2017 r ,wczesnym rankiem uczniowie klasy trzeciej  wraz z opiekunami, rodzicami i innymi członkami rodzin  udali się na całodniową pielgrzymkę do Sanktuarium Maryjnego w Licheniu. Zaplanowany program został całkowicie zrealizowany. Dzieci w szatach pierwszokomunijnych, wspólnie ze wszystkimi uczestnikami wycieczki o godz. 12.00 uczestniczyły  w uroczystej mszy św. przed cudownym obrazem Matki Bożej Licheńskiej, zwiedziły Kościół św. Doroty, Bazylikę, Golgotę miejsce pobytu w czerwcu roku 1999 Św. Jana Pawła II - papieża oraz wiele ważnych miejsc związanych z tym świętym miejscem. W  Lasku Grąblińskim - miejscu wielu objawień Matki Bożej, poprowadziły Drogę Krzyżową. Wiele urokliwych zakątków sanktuarium sprawiło, że wszyscy uczestnicy pielgrzymki mogli nie tylko oddać się modlitwie, podziękować za wszystkie łaski, ale i... odpocząć. To był bardzo radosny i udany wyjazd. Pełni wrażeń, duchowych przeżyć i pogodowych niespodzianek, powrócili do domów. Takie wspólne wyjazdy są już stałym zwyczajem dzieci pierwszokomunijnych, a Licheń jednym z ulubionych świętych miejsc.

 

Znalezione obrazy dla zapytania obrazek strazaka

SPOTKANIE ZE STRAŻAKAMI

Dnia 29 maja odbyło się spotkanie dzieci z grup przedszkolnych oraz uczniów klas I-III ze strażakami. Nasi goście opowiedzieli o swojej trudnej i odpowiedzialnej  pracy, zaprezentowali sprzęt jaki wykorzystują w swojej pracy oraz przeprowadzili pokaz udzielania pierwszej pomoc, opowiedzieli jak należy zachować się w czasie pożaru w budynku mieszkalnym wykorzystują makietę. To bylo bardzo miłe spotkanie i pouczające spotkanie.

 

 

  MŁODZI   MARATOŃCZYCY

 

 

          W dniu 28 czerwca 2017r w Wolsztynie, odbył się IV  Bieg  Młodego Maratończyka. Organizatorem  był  Wolsztyński Klub Biegowy . Zawodników było wielu ,startowali oni w różnych kategoriach wiekowych. W kategorii dzieci klas I- III startowało około 20 uczestników. W rywalizacji biegowej klas pierwszych kolejny już raz reprezentował naszą szkołę uczeń klasy pierwszej Wojciech Lorenc i zdobył V miejsce. Jego siostra Małgorzata uczennica klasy II zdobyła w swojej kategorii wiekowej także V miejsce . Uczestnicy biegu otrzymali pamiątkowe koszulki i medale.

        Gratulujemy  młodym   maratończykom  i życzymy dalszych sukcesów

                               w  tej   dziedzinie  sportowej .

 

   WYCIECZKA   DO   BOSZKOWA

Dnia 17 maja dzieci  z  klas I-III udali się na „ Warsztaty-CHATKA PUCHATKA” . Uczestnicy wyprawy przenieśli się w dawne  czasy w celu  poznanie pracy naszych dziadków i pradziadków. Poznano sposoby mielenia  ziarna, maglowania pościeli, wypieku  ciasta, wyrobu masła…Dzieci  miały możliwość samodzielnego wykonywania wielu czynności,na dzisiaj już rzadko spotykanym sprzęcie,a jednocześnie poznawania dawnych sposobów przygotowywania potraw. Smakowali dania regionalne np. „ pyry z gzikiem”. Największą atrakcją był wypiek bułeczek, wyciskanie soku w praskach i wyrób masła. Przerywnik w w/w pracach, stanowiły tańce i przyśpiewki ludowe, przy dźwiękach akordeonu. Był też czas na zabawę, rysowanie- ozdabianie czapek kucharskich,malowanie twarzy. Czas spędzony  na wycieczce edukacyjnej, wniósł w życie uczniów wiele radości, a jednocześnie dał możliwość  w atrakcyjny sposób przenieść się w czasy naszych przodków i poznać ich ciężką pracę.

nuty-ruchomy-obrazek-0075nuty-ruchomy-obrazek-0075nuty-ruchomy-obrazek-0075nuty-ruchomy-obrazek-0075

 

 

10 maja - VIII  SPOTKANIE  Z   MUZYKĄ

Podróże muzyczne - Włochy.

Na dzisiejszym spotkaniu z nasi goście zabrali nas w muzyczną podróż do Włoch. Opowiedzieli o muzyce, tradycjach, kulturze i historii jednego z najbardziej odwiedzanych państw świata. Na koncercie wybrzmiały największe przeboje piosenki dziecięcej i młodzieżowej, a wszystko  w klimacie ITALIANO VERO.

 

Znalezione obrazy dla zapytania gify z okazji 3 maja

Polska - Tu nasze miejsce, to nasz kraj

Majowe święta kojarzą się z radością i nadzieją. Uczą patriotyzmu, właściwej postawy obywatelskiej, dziedzictwa kulturowego, historycznego, tradycji narodowych oraz przygotowują do życia w demokratycznym państwie. Patriotyczne apele rocznicowe są  w naszej szkole tradycją . W coroczny kalendarz uroczystości w naszej szkole jest wpisany apel z okazji rocznicy Uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dnia 28 kwietnia odbył się uroczysty apel związany  z majowymi świętami narodowymi. Uczniowie i dzieci  przedszkolne zaprezentowały inscenizacje, wiersze i pieśni patriotyczne. Ten dzień jest wspaniałą okazją, by uzmysłowić rolę i znaczenie takich słów jak Ojczyzna i Patriotyzm. Przybliża on fakty z historii Polski, często zapomniane i nie do końca rozumiane przez dzieci. Cieszymy się więc wolną Polską i tym, że możemy z dumą patrzeć na polską flagę i śpiewać hymn.

 

 

SZKOLNY  KONKURS  ORTOGRAFICZNY

WALCZYMY O TYTUŁ „ MISTRZA ORTOGRAFII”

 

Konkurs ortograficzny jaki ogłoszono i zorganizowano na terenie szkoły przeznaczony był dla uczniów klasy II i III. Dzieci otrzymały zestaw 316 wyrazów i  46 tekstów  z trudnościami ortograficznymi. Przeprowadzono go w dwóch kategoriach. Kategoria pierwsza- klasa druga, kategoria druga - klasa trzecia. Na 29 uczniów mogących uczestniczyć w w/w zmaganiach, 28 przystąpiło do sprawdzenia swojej wiedzy ortograficznej. Do wykonania było 6 zadań. Możliwa ilość punktów do  zdobycia wyniosła 70.

W klasie drugiej tytuł „ MISTRZA ORTOGRAFII” zdobyli:

1. Nikola Chudzinska               69 p. / 70 p.

2. Mikołaj Foterek                     66 p. / 70 p.

3. Magdalena Kużdowicz         64 p. / 70 p.

 

W klasie  trzeciej tytuł MISTRZA ORTOGRAFII” zdobyli:

1. Natalia Duszyńska                  70 p. / 70 p.

2. Emilia  Mańczak                       64 p. / 70 p.

3. Aleksander Stankowiak            62 p. / 70 p.

4. Żaneta Łukaszewska   wyróżnienie  62p. / 70 p.

 

    SZKOLNYM „ MISTRZEM ORTOGRAFII” ZOSTAŁA

UCZENNICA  KLASY TRZECIEJ NATALIA  DUSZYŃSKA…

Wszystkim serdecznie gratulujemy... Ortografia nie jest taka straszna…

 

 

 

Światowy Dzień Ziemi ‘2017 pod hasłem

„W kierunku natury”

 

„Sprzątanie świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Od 1994 roku, w trzeci weekend września, wraz z setkami tysięcy uczniów z innych szkół, prowadzimy działania propagujące ograniczanie powstawania odpadów, a także wyszukujemy i w miarę możliwości usuwamy dzikie wysypiska. Wszyscy uczniowie placówki zaopatrzeni w rękawice i worki ruszyli na swoją rodzimą wieś, by zatroszczyć się o porządek otoczenia, w którym żyją. W tym roku śmieci było co niemiara. Taka akcja przeprowadzana dwa razy w roku ma wymiar edukacyjny i wychowawczy.

Znalezione obrazy dla zapytania gify zmartwychwstały chrystus

 

Z okazji Świąt Wielkanocnych
życzymy wiele radości i dobra.
Niech Ten, który powstał z grobu,
wzmocni wiarę, rozpali miłość,
niech stanie się  źródłem
pokoju, zrozumienia i szacunku.

               Samorząd Uczniowski

 

Znalezione obrazy dla zapytania obrazek jezusa z krzyzem

 

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

10.04-12.04.2017r

Temat:  DZIECI FATIMSKIE W PLANIE BOŻYM.

 

 

W dniach 10.04.2017 r. - 12.04.2017 r. uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w  Rekolekcjach Wielkopostnych na terenie parafii p.w. św. Józefa.  Prowadzili je klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego  Misjonarzy Oblatów Maryi Niepokalanej z  Obry – brat Paweł i brat Paweł. smiley

            Spotkania pod hasłem „Jestem rycerzem Jezusa” odbywały się przez dwa dni na Sali Wiejskiej w Adamowie. Podczas nauk rekolekcyjnych  uczniowie poznawali postacie Łucji , Franciszka i Hiacynty, autentycznych świadków  Objawień Matki Bożej  w Fatimie w 1917 r. Na ich przykładzie, rekolekcjoniści ukazywali dzieciom jak żyć, aby każdego dnia być blisko Jezusa i Maryi.

Na zakończenie pierwszego dnia wszystkie dzieci na terenie szkoły przygotowywały DYWAN DLA MATKI BOŻEJ. Polegało to na tym, że grupa  dzieci na arkuszach szarego papieru, malowała różnokolorowe kwiaty. Arkusze te następnie zostały połączone w jeden długi ciąg kwiatów. Starsze dzieci wycinały kwiaty do trzymania w dłoni. Wszystkie te elementy zostały zabrane w środę na Mszę św. Drugiego dnia po nauce na sali, dzieci obejrzały film pt.” Cudowna Pani z Fatimy”. Następnie wzięły udział w Drodze Krzyżowej, którą prowadziły  samodzielnie. Zakończeniem drugiego dnia rekolekcji było podsumowanie konkursu RAZEM Z JEZUSEM IDĘ DROGĄ KRZYŻOWĄ. Był to konkurs plastyczny do wykonania dowolną techniką, na temat osobistych przeżyć podczas Drogi męki i śmierci Pana Jezusa. Wszyscy, którzy wzięli udział w konkursie, a przez to podjęli się trudnego zadania, zostali nagrodzeni. Szczególne wyróżnienie otrzymały prace następujących uczniów: Żaneta Łukaszewska kl. III, Eryk Łakomy kl. III, Tobiasz Chojak kl. II, Amelia Kalisz kl. II. W środę, na zakończenie rekolekcji, w kościele świętego Józefa  odprawiona została Msza Święta. W trakcie homilii przedstawiciele szkół zaprezentowali wykonane przez zespoły uczniowskie prace.Na zakończenie  dzieci  podziękowały   Rekolekcjonistom za głoszone Słowo Boże i naukę .

                                                                                                     

RATUJEMY  I  UCZYMY SIĘ  RATOWAĆ

Poprzez klasowe  warsztaty, staramy się już od najmłodszych lat zaszczepiać w dzieciach  chęć i umiejętność udzielania pierwszej pomocy. Istotne jest to, by już najmłodsi nabywali praktycznych umiejętności i oswajali się z ideą pomagania. Przykładów ratowania życia przez dzieci i młodzież nie brakuje. Co jakiś czas słyszymy o kolejnych małych bohaterach.   Łamiąc stereotypy  o pierwszej pomocy, które kojarzą się z bhp – teorią, bądź ilustracjami z podręcznika, uczniowie najstarszej klasy naszej  szkoły uczestniczyli w praktycznych działaniach ratujących życie. Nic nie zastąpi pracy z fantomem. Wiadomo, że najlepiej uczyć się praktycznie, a w przypadku dzieci najlepszą formą jest nauka poprzez zabawę. W/w działania były możliwe do przeprowadzenia dzięki PROGRAMOWI EDUKACYJNEMU RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ FUNDACJI WIELKIEJ ORKIESTRY  ŚWIĄTECZNEJ POMOCY.Na warsztatach wyćwiczono  wzywanie pomocy oraz resuscytację  krążeniowo oddechową.

 

 

ŚWIĄTECZNE  DEKORACJE

W oczekiwaniu na święta, uczniowie i przedszkolaki przygotowywali wiele dekoracji, które zdobiły gazetki, sale i korytarze szkolne. Zajęcia plastyczno techniczne na których wykonywano prace  stymulowały ogólny rozwój dziecka , usprawniały manualnie , pogłębiały usprawnianie percepcji wzrokowej „oko-ręka-mózg”,  rozwijały  aktywność  indywidualną i  ćwiczyły kreatywnego myślenia. Poprzez te działania dzieci i uczniowie rozwijały zainteresowania, rozbudzały ekspresję  twórczą i  wyrabiały umiejętność wyrażania swoich myśli i uczuć w formie prac plastycznych.W zakładce album fot. ukazano niektóre „ dzieła” naszych artystów- zapraszamy.

nuty-ruchomy-obrazek-0075nuty-ruchomy-obrazek-0075nuty-ruchomy-obrazek-0075nuty-ruchomy-obrazek-0075

                                                            

5 kwietnia - VII  SPOTKANIE  Z   MUZYKĄ

Na dzisiejszym spotkaniu nasi goście zaprezentowali  nam dwa instrumenty wiolonczelę i trąbkę.  Mieliśmy okazję poznać budowę i posłuchać brzmienia tych instrumentów. Dowiedzieliśmy się, że wiolonczela jest instrumentem z grupy strunowych smyczkowych zbudowanym na wzór skrzypiec lecz większa. Z dolnej części pudła rezonansowego wystaje metalowa nóżka służąca do oparcia wiolonczeli na podłodze w pozycji pochyłej. Instrument posiada cztery różnej grubości struny. Trąbka natomiast należy do grupy instrumentów dętych blaszanych wyposażona jest  w mechanizm wentyli regulujących przepływ powietrza wewnątrz instrumentu. Poprzez naciskanie wentyli i zmianę sposoby zadęcia możliwe jest wydobycie dźwięków. Nasi goście zagrali kilka utworów na trąbce i wiolonczeli.

 

 

 

WYCIECZKA  DO  SZKOŁY  MUZYCZNEJ  ORAZ  STRAŻY  MIEJSKIEJ

Dnia 28 marca 2017 r uczniowie klas I-III udali się na wycieczkę do STRAŻY MIEJSKIEJ, w celu   poznania miejsca pracy, zadań i celów w/w. Niesamowite wrażenie na wszystkich uczestnikach wywarł monitoring i sprzęt jakim dysponuje nasza staż miejska. Dzieci miały możliwość założenia czapek, kamizelek, mundurów. Największą atrakcją, były pałki, kajdanki i krótkofalówki. Dzieci zadawały niesamowitą ilość pytań, na które otrzymywali bardzo wyczerpujące odpowiedzi. Kolejnym miejscem wycieczki, była PAŃSTWOWA SZKOŁA MUZYCZNA  I STOPNIA  IMIENIA  IRENY PFEIFFER. Tutaj wzbogacono swoją wiedzę muzyczną o terminy: instrumenty dęte, strunowe, klawiszowe, perkusyjne, dyrygent, kompozytor,utwór muzyczny…Wsłuchiwano się w dźwięk instrumentów i fragmenty utworów w wykonaniu rówieśników, jak również starszych kolegów i koleżanek kształcących się w w/w szkole. Dzieci otrzymały informację o możliwości rozpoczęcia kształcenia w wolsztyńskiej szkole. Już w kolejnym dniu, w klasach można było usłyszeć rozmowy, z których wynikało, ileż to uczniów będzie kształciło się w zawodzie strażaka miejskiego i jaka grupa dzieci przygotowuje się do wstępnych „przesłuchań”, kwalifikujących do możliwości pobierania nauki w  szkole muzycznej. Wszystkim życzymy powodzenia i realizacji swoich zamierzeń.

 

Znalezione obrazy dla zapytania gify marzannyWITAJ WIOSNO!

 UROCZYSTE POŻEGNANIE ZIMY!

2o marca skończła się astronomiczna zima. Zgodnie więc z tradycją wspólnie postanowiliśmy pożegnać zimę i przywitać długo oczekiwaną wiosnę. Na kilka dni przed uroczystym pożegnaniem zimy przygotowaliśmy Marzannę – kukłę wykonaną z ekologicznych materiałów, symbolizującą odchodzącą zimę. 21marca udaliśmy się najpierw  na wolsztyński Rynek, by uczestniczyć w obrzędzie pożegnania zimy. Następnie  nad jezioro, gdzie zimowe kukły zostały spalone. W ten sposób pożegnaliśmy zimę, by odeszła i już nie wracała. Tym samym zaprosiliśmy wiosnę, by zajęła miejsce odchodzącej zimy. Dzieci z grup przedszkolnych pożegnały zimę na placu szkolnym. Ich Marzanna również została spalona. Wszyscy z ogromną radością pożegnaliśmy Marzannę i powitaliśmy najpiękniejszą porę roku – wiosnę! Wcale nie było trudno ją spotkać, bo cudowne białe i fioletowe krokusy, powitały nas swoim wdziękiem. Radośni, z powodu udanego wyjazdu spędziliśmy wolny czas na placu zabaw. Uśmiechu i okrzyków szczęścia nie było końca...

 

DZIEŃ  KANGURA

Międzynarodowy konkurs "Kangur Matematyczny" był adresowany do uczniów klasy  2-3  naszej  szkoły. Chęć  udziału  zgłosiło 48,3 %  uprawnionych. Konkurs miał charakter jednorazowego testu. Zadania oraz termin zastały ustalane przez władze stowarzyszenia Kangourou Sans Frontie`res. Na rozwiązanie testu dzieci  miały 75 minut.  Test konkursowy w kategorii "Żaczek"-  klasa  druga zawierał  21 zadań o różnym stopniu trudności. Test konkursowy w kategorii "Maluch"- klasa trzecia  zawierał 24 zadania.  Do każdego zadania dołączonych było 5 odpowiedzi, z których dokładnie jedna  była poprawna. Dzień konkursu, "Dzień Kangura" stał się w szkole prawdziwym świętem matematyki. Wszystkim  którzy odważyli się stanąć do matematycznych zmagań   GRATULUJEMY  !!!

 

 

CZEKAMY  NA   WIOSNĘ...

Początek wiosny od dawien dawna był okresem, na który ludzie wyczekiwali przez całą długą zimę. Pierwszy dzień astronomicznej wiosny to zapowiedź cieplejszych dni. Przyroda budzi się do życia, drzewa pokrywają się pąkami, listkami i kwiatami, ptaki wracają z ciepłych krajów. Nic dziwnego, że człowiek tak bardzo tęskni za tą porą roku, a jej początkowi nadaje znaczenie symboliczne.

Astronomiczna wiosna przypada w dzień równonocy wiosennej, co oznacza, że dzień i noc trwają wtedy tyle samo. Od tej pory dzień wydłużać się będzie jeszcze przez trzy miesiące. W 2017 roku astronomiczny początek wiosny przypada  20 marca - punktualnie o godzinie 11.29.

W naszej placówce już od kilku dni zawitały wiosennne dekoracje. Wszyscy oczekują na  ten wspaniały pierwszy  dzień wiosny. Zapraszamy do albumu fot.

   

 8 marca - VI  SPOTKANIE  Z   MUZYKĄ

Na dzisiejszym spotkaniu nasi goście zapoznali nas z narodowym instrumentem Ukrainy. BANDURA to drewniany instrument posiadający 65 metalowych strun. Mieliśmy okazję posłuchać brzmienia tego instrumentu oraz poznać technikę gry na nim. Przy akompaniamencie bandury nasz gość zaśpiewal kilka piosenek w języku ukraińskim.

 

 

 

          

W czwartek dnia 23 lutego, uczniowie  klas I-III uczestniczyli w przedstawieniu teatralnym” CZTERY  ŁAPY”, na motywach powieści J. Grabowskiego „Puc , Bursztyn i goście”.Zwierzęcymi bohaterami spektaklu był Puc i Bursztyn- dwa wiejskie pieski „ rządzące” całym podwórzem, na którym żyły także kaczka Melańcia, kaczor Kasperek i kotka Imka. Psy wiodły  wesołe życie pełne przygód. Akcja skupiła  się na  przygodach i spięciach jakie występują między miejscowymi i przyjezdnymi psami. Spektakl łączył plan żywy z planem lalkowym. Oprócz aktorów na scenie można było zobaczyć m.in. kukły i teatr cieni. Między aktorami a dziećmi- widzami, nawiązała się sympatyczna więź. Przedstawienie było źródłem różnorodnych doznań i przeżyć intelektualnych, moralnych, społecznych, estetycznych oraz zabawowych.

Podczas drogi powrotnej uczniowie zatrzymali się przed pomnikiem Żołnierzy Wyklętych – Niezłomnych. Tam odbyła się krótka lekcja historii. Dzieci dowiedziały się, że pomnik powstał  dzięki licznej grupie sponsorów i darczyńców. Upamiętnia tych, którzy na mocy zbrodniczych wyroków kary śmierci, byli straszliwie torturowani, a następnie mordowani i zakopywani najczęściej w dołach śmierci, często nieznanych do dziś miejscach oraz tych, którym dane było przeżyć, lecz żyć pod ciężarem ciągłych szykan i miana zdrajców. Jest wyrazem przywiązania do wartości narodowych wpajanych wytrwale przez naszych przodków kolejnym pokoleniom. Jest wreszcie czytelnym przejawem gotowości do poświęceń i ofiary na rzecz Ojczyzny. Napis ,” Zwyciężeni- zwyciężyliśmy”, stanowi ponadczasowy przekaz, wyrażający dążenie patriotycznych cech tkwiących w narodzie do wolności .  

 

Znalezione obrazy dla zapytania gify saksofonu

Poznajemy saksofon

15 lutego - V SPOTKANIE Z MUZYKĄ

Na dzisiejszym spotkaniu nasi goście zapoznali nas z  budową i brzmieniem saksofonów. Dowiedzieliśmy się, że saksofony  to instrumenty dęte drewniane. Mimo metalowego korpusu zaliczane są do instrimentów  drewnianych ze względu na wykorzystany stroik. Występują w dziewięciu odmianach, różniących się wielkością i zakresem dźwięków. My poznaliśmy i mieliśmy okazję zagrać z pomocą naszych gości  na saksofonie altowym, tenorowym, sopranowym i basowym. Czekamy już  na kolejne spotkanie z muzyką.

 

  

  

Dnia 14.02.2017 roku od samego rana uczniowie przygotowywali walentynkowe niespodzianki. Szkoła została odpowiednio przygotowana. Na korytarzu pojawiła się walentynkowa wystawa i  czerwona skrzynka pocztowa. Z tej okazji Rada Rodziców wręczyła uczniom walentynkowe lizaki, w kształcie słodkiego misia z czerwonym serduszkiem. W klasach i oddziałach przedszkolnych wychowawczynie przygotowały dla swoich podopiecznych miłe zajęcia. Walentynkową niespodziankę sprawiła nam wspaniała babcia, dwóch dziewczynek, które ukończyły już edukację w naszej szkole. Pomimo tego, Pani Barbara Kulus zawsze pamięta o naszej placówce i w każdą nadarzającą się okazję, obdarowuje wszystkie dzieci dużą ilością świeżo upieczonego domowego ciasta.                                     

                                          Za to  wszystko serdecznie dziękujemy…

 

FERIE   BEZ   NUDY...

 W okresie ferii zorganizowano dla  dzieci  klas I-III cykl spotkań pt."Przedpołudnie  bez   nudy”. Postanowiłyśmy przygotować dla nich zajęcia kulinarne pt. "Małe co nieco", zajęcia plastyczno-techniczne oraz muzyczno-ruchowe. Podczas zajęć kulinarnych dzieci poznały różnorodność i wartość odżywczą owoców. Przy okazji zapoznały się z zasadami bezpiecznego posługiwania się i obsługą sprzętu gospodarstwa domowego. Zwrócono też uwagę na higienę podczas przygotowywania i spożywania posiłków. Na zajęcich plastycznych dzieci poznały technikę origami i z wielkim zaangażowaniem i zapałem  wykonały tą  techniką  portret klauna. Zajęcia te rozwijały samodzielność i umiejętność współdziałania w grupie.

 
                   BALIK  KARNAWAŁOWY

W poniedziałkowe przedpołudnie, 30 stycznia, odbył się - tak długo oczekiwany przez uczniów - bal karnawałowy. W tym dniu sala zamieniła się w zaczarowaną krainę pełną wróżek, czarodziejów, księżniczek, kowbojów, duchów, motylków i innych barwnych postaci z kreskówek i bajek. Przy dźwiękach skocznej muzyki i utworach znanych wykonawców dzieci mogły pobawić się ze szkolnymi kompanami. Dzieci bawiły się świetnie, chętnie uczestniczyły w konkursach prowadzonych przez wychowawczynie. Pląsy na parkiecie i wspólne zabawy wyczerpały siły tancerzy. Podczas krótkiej przerwy wszystkie dzieci udały się na poczęstunek zakupiony przez rodziców. Słodkości zregenerowały siły i można było dalej się bawić. Wybrano też KRÓLOWĄ  BALU  i KRÓLA BATMANA. Już od dziś z niecierpliwością dzieci czekają  na następną zabawę karnawałową w naszej szkole.

 

 

                                                                                                                     nuty-ruchomy-obrazek-0075nuty-ruchomy-obrazek-0075nuty-ruchomy-obrazek-0075

 

Karnawał w Rio

23 stycznia - IV SPOTKANIE Z MUZYKĄ

Karnawał, zapusty  to okres zimowych balów, maskarad, pochodów i zabaw. Na dzisiejszym koncercie karnawałowym nasi goście zapoznali nas z karnawałem w   RIO DE JANEIRO- wielkiej paradzie noworocznej. Poznaliśmy muzykę - rytmy brazylijskiej samby,  inne tańce, kostiumy, niesamowite stroje z piórami.

 

Przygotowania do Dnia Babci i Dziadka trwały kilka dni. W grupach przedszkolnych i klasach wykonywano upominki, papierowe kwiaty, dekorowano serca, układano wspólnie życzenia. Dzieci nauczyły się piosenek, które w te wspaniałe dwa dni 21 i 22 stycznia  zaśpiewali swoim kochanym dziadkom. Wszystkim wspaniałym babciom i super dziadkom składamy najpiękniejsze życzenia. 

 

 

Znalezione obrazy dla zapytania obrazek maryja jozef dzieciątkaZ wizytą w Domu Pomocy Społecznej

10 stycznia 2017 roku

Uczniowie klas I-III udali się do Domu Pomocy Społecznej w Wolsztynie prowadzonym przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo, aby mieszkankom,siostrom zakonnym oraz pracownikom domu zaprezentować Jasełka.  Przedstawienie pt." SKĄD TA SZOPKA?" wywarło duże wrażenie. Zebrani gości wspólnie z aktorami śpiewali kolędy i pastorałki. Na zakończenie spotkania mali aktorzy zostali obdarowani gromkimi brawami i słodkościami, a goście kolorowymi kwiatkami z życzeniami noworocznymi.

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć w naszym albumie fotograficznym oraz na stronie DPS Wolsztyn.

 

 

                                             ZABAWY ZIMOWE SĄ RADOSNE I ZDROWE

 

   Za oknem zimowa aura i śnieg,który dzieci przecież uwielbiają. To świetna okazja, aby zażyć z dzieckiem ruchu na świeżym powietrzu, przy okazji świetnie się bawiąc. Poniedziałkowe zabawy na śniegu /09.01.2017 r/ były okazją do:rozwijania poszczególnych grup mięśniowych i cech motorycznych, kształcenia pomysłowości i własnej inwencji w zabawach na śniegu, rozwijania zachowań sprzyjających zdrowiu (hartowanie) i poznania zasad bezpiecznych zabaw na śniegu. Wszyscy świetnie się bawili.

 

 

  DZIECI-SENIOROM

           W niedzielę, dnia 08 stycznia 2017r  na sali  u Państwa Jagielskich w Adamowie, odbyło się spotkanie opłatkowe dla seniorów- mieszkanców wsi. Przygotowaniami zajęła się Rada Sołecka wsi. Spotkanie rozpoczęto uroczystą Mszą świętą,w której uczestniczyli uczniowie klas I-III. Następnie mali aktorzy przedstawili gościom przedstawienie jasełkowe przygotowane pod kierunkiem Pani Marii Sadowskiej, które przypomniało wszystkim atmosferę Świąt Bożego Narodzenia. Dzieci z przejęciem odgrywali sceny narodzin Jezusa, a zaproszeni goście  włączyli się we wspólne kolędowanie. Występ został nagrodzony gromkimi brawami, które były uznaniem dla naszych artystów.   Zapraszamy do albumu fotograficznego.

 

 

nowy-rok-ruchomy-obrazek-0013

 

Niech zbliżający się Nowy Rok wypełnia życzliwość, radość i satysfakcja.

Niech każdy dzień będzie wyjątkowy, pogodny, pełen zdrowia i radości oraz zapału do nauki.

SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU 2017!!!

                                                         SAMORZĄD UCZNIOWSKI

 

 

Znalezione obrazy dla zapytania obrazek bałwanaZnalezione obrazy dla zapytania obrazek bałwanaZnalezione obrazy dla zapytania obrazek bałwanaZnalezione obrazy dla zapytania obrazek bałwanaZnalezione obrazy dla zapytania obrazek bałwanaZnalezione obrazy dla zapytania obrazek bałwana

W BAŁWANKOWIE

Dnia 22 grudnia dzieci z grup przedszkolnych zaprosiły swoich najbliższych do Bałwankowa. Zaproszeni goście obejrzeli inscenizację o tematyce świątecznej.Dzieci przez wiele dni przygotowywały się do tej chwili. Mali aktorzy wcielili się w postaci leśnych elfów, bałwanków i śnieżynek. Piękne stroje aktorów i dekoracje sprawiły, że każdy z gości mógł chociaż na chwilę "dotknąć" magii zbliżających się świąt. Goście byli pod wielkim wrażeniem. Mali artyści zostali obdarowani gromkimi brawami.

 

Znalezione obrazy dla zapytania obrazek aniolka

22 grudnia 2016 roku

Podsumowanie  szkolnego konkursu plastycznego  pod hasłem  " Anioły, aniołki, aniołeczki". Do konkursu zgłoszono 48 prac wykonanych techniką przestrzenną oraz płaską Na aniołki głosowali zaproszeni goście, rodzice, uczniowie podczas spotkania jasełkowego dnia 20 grudnia. Po przeliczeniiu wszystkich głosów przyznano 13 wyróżnień i jedną nagrodę specjalną. Pozostali uczestnicy otrzymali drobne upominki. Zapraszamy do albumu fotograficznego.

 

 

choinka-ruchomy-obrazek-0052SPOTKANIE WIGILIJNE

W świątecznej atmosferze 21 grudnia w naszej szkole odbyło się spotkanie wigilijne. W udekorowanej świątecznie sali uczniowie zaprezentowali zwyczaje bożonarodzeniowe, śpiewali kolędy i pastorałki, częstowali się piernikami... Życzenia, kolędy, pastorałki, czytanie Pisma Świętego pozwoliły poczuć rodzinną atmosferę zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia i rozpocząć wspólne świętowanie narodzin Zbawiciela. Spotkanie takie stwarza uczniom warunki do kształtowania kompetencji w zakresie właściwego przeżycia świąt, odczytywania symboli religijnych oraz ułatwia poznanie i zrozumienie tradycji i zwyczajów związanych z Świętami Bożego Narodzenia. Zapraszamy do galerii zdjęć.

 

Znalezione obrazy dla zapytania obrazek bałwanaZnalezione obrazy dla zapytania obrazek bałwanaZnalezione obrazy dla zapytania obrazek bałwanaZnalezione obrazy dla zapytania obrazek bałwana

 

ZAPROSZENIE DO BAŁWANKOWA

Dnia 20 grudnia dzieci z grup przedszkolnych zaprosiły swoich starszych kolegów i koleżanki oraz nauczycieli na przedstawienie pt. " W Bałwankowie". Leśne elfy, śnieżynki i bałwanki wprowadziły wszystkich w radosne oczekiwanie na zbliżające się święta. To były niezapomniane chwile. Zapraszamy do obejrzenia małych artystów w galerii zdjęć.

Znalezione obrazy dla zapytania gifystajenkaJASEŁKA

20 GRUDNIA 2016 ROKU

"SKĄD TA CAŁA SZOPKA?"

„Zawsze, ilekroć uśmiechasz się do swojego brata i wyciągasz

do niego ręce, jest  Boże Narodzenie"

                                                                                                    

Boże Narodzenie to czas, kiedy wszyscy stają się dla siebie bardziej życzliwi, milsi i zapominają o wszelkich sporach oraz waśniach. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych świąt, już tradycyjnie jak co roku, uczniowie pod opieką Pani Marii Sadowskiej przygotowali Jasełka, które przybliżyły wszystkim atmosferę tego szczególnego okresu. Oglądając przedstawienie, czuło się nastrój Świąt Bożego Narodzenia. Całość przedstawienia pokazująca scenki z życia nowonarodzonego dzieciątka, pasterzy, mędrców, dzieci oraz aniołów przeplatana była kolędami i pastorałkami. Ogromne zaangażowanie młodych aktorów opłaciło się, gdyż przedstawienie wywarło duże wrażenie i poruszenie. Natomiast dzieci miały możliwość uczestniczenia w tradycji, a także możliwość zaprezentowania swoich umiejętności artystycznych.

Przed i po przedstawieniu wszyscy uczestnicy mogli oddać swój głos na najpiękniej wykonanego aniołka. Na zakończenia dzieci zostały obdarowane przez Gwiazdora  paczkami świątecznymi.

 

                                                                                                           Znalezione obrazy dla zapytania nutki gify

SPOTKANIE Z MUZYKĄ

Mania śpiewania- rodzaje muzyki wokalnej  

Dnia 7 grudnia   odbyło się kolejne spotkanie muzyczne. Podczas koncertu mieliśmy okazję dowiedzieć się, że jednym z najstarszych instrumentów jest ludzki głos, który przez wiele lat kształtował się, aby w dzisiejszych czasach można było śpiewać wiele gatynków muzycznych takich jak: opera, operetka jezz, disco. Każdy rodzaj muzyki ma swoje zasady jeśli chodzi o śpiew. Na dzisiejszym spotkani nasi goście  artyści - śpiewacy klasyczni i rozrywkowi, poprzez wybrane utwory  wokalne opowiedzieli nam jak posługiwać się głosem w zależności od wykonywanej muzyki, tak aby głos służył nam jak najdłużej. To było bardzo ciekawe spotkanie.

 

Znalezione obrazy dla zapytania gify mikołaje

Mikołaju, Mikołaju…

6 grudnia – jak dobrze wiecie, Święty Mikołaj chodzi po świecie.
  Dźwiga swój worek niezmordowanie. I każde dziecko prezent dostanie.

W polskim kalendarzu zapisany jest dzień, który niesie wiele radości, zabawy i upominków – to dzień 6 grudnia tzw. mikołajki.Tradycją naszej szkoły stało się organizowanie spotkań z Mikołajem dla dzieci z  grup  przedszkolnych oraz uczniów  klas I-III.  Z tej okazji już 5 grudnia  od samego rana z każdej strony kręciły się po korytarzach i w klasach dzieci  w  mikołajkowych czapkach. Tego dnia wybraliśmy się do lasu w poszukiwaniu Mikołaja. Na początku spotkaliśmy się z leśniczym, z którym przeszliśmy  ścieżką dydaktyczną, poznając ciekawostki dotyczące lasu. Następnie było ognisko i smażenie kiełbasek. Pan leśniczy obdarował wszystkich  drobnymi upominkami. Później ruszyliśmy w poszukiwaniu Mikołaja. Jednak nigdzie go nie było.  Mikołaj zostawił na polanie worek ze słodkościami dla każdego dziecka oraz list, który skierował do wszystkich uczniów naszej szkoły. Dziękujemy za słodycze i pamięć. To był fajny, ciekawy dzień. A co najważniejsze – mikołajki rozpoczynają czas oczekiwania na najmilsze święta w roku, czas choinki, kolędy, żłóbka… A więc wszyscy czekamy już teraz na Święta Bożego Narodzenia.

 

 

POLEGŁYM  POWSTAŃCOM

Uczniowie  klas I-III  udali  się  na  wolsztyński  cmentarz, by zapalić znicze  na  grobach  poległych za  Ojczyznę, poległych w Powstaniu  Wielkopolskim, w Katyniu. Wychowawczynie zapoznały swoich podopiecznych z wydarzeniami z 1918 roku. Pomimo odległych lat, jakie minęły od tego czasu, uczniowie w skupieniu słuchali historii naszej Ojczyzny. Odwiedzono  groby poległych   żołnierzy i poprzez  zapalenie  zniczy  oddano im  hołd. W  szczególny  sposób pamiętano  o  tych, którzy  walczyli  za  naszą Ojczyznę, którzy swą śmiercią okupili naszą wolność, a  ich korzenie  pochodzą  z  Adamowa. Były to dla wszystkich chwile wyciszenia, zadumy i pamięci o naszych przodkach.

 

PIERWSZOKLASISTA  MICHAŁ - NASZ  MAŁY  SPORTOWIEC 

Reiss Cup to największy w Polsce cykl turniejów sportowych organizowanych co roku przez Klub sportowy Akademia Reissa oraz Fundację Piotra Reissa. W każdej edycji, bierze udział około 6000 dzieci grających na co dzień w Akademii w różnych grupach wiekowych. Turniej z roku na rok przybiera coraz to większy format. Podczas tegorocznych edycji z wyjątkowych atrakcji mogli skorzystać nie tylko uczestnicy rozgrywek, ale i ich rodzice. Każda edycja Turnieju Reiss Cup, to duża dawka sportowych emocji, zdrowa rywalizacja, mnóstwo strzelonych bramek oraz głośny doping kibiców. Zawody to nie tylko świetna zabawa dla całej rodziny,ale i niezastąpiona nauka fair play. Do grupy wiekowej ,, Żak ‘’w Wolsztynie należy pierwszoklasista Michał Hetka. Wraz z zespołem w tegorocznym turnieju zagrał kilka rozgrywek piłkarskich. Za aktywny udział, strzelone bramki, drużyna została nagrodzona złotym medalem, otrzymała także pamiątkowe szaliki. Gratulujemy i kibicujemy. Życzymy wielu bramek w następnych zawodach.                          

                                                 

SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI  

pod hasłem

„ZWIERZĄTKOWO”  

W czwartek 24 listopada 2016 roku odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski, przy współpracy z Biblioteką Publiczno – Szkolną w Starym Widzimiu. Wszystkie dzieci lubią i kochają zwierzęta, często i chętnie o nich opowiadają, lubią słuchać bajek których są bohaterami. W dzisiejszych czasach możemy usłyszeć od dzieci, że ich największym marzeniem jest posiadanie np. kota, psa, chomika lub innego domownika. Właśnie one najczęściej odgrywają rolę  prawdziwego przyjaciela w ich życiu.Do konkursu zgłosiło się 32 chętnych uczestników. Każde dziecko prezentowało jeden, dowolnie wybrany wiersz o tematyce zwierząt.Konkurs został przeprowadzony w pięciu kategoriach wiekowych.Celem konkursu było umożliwienie obcowania z pięknem słowa, zainteresowanie dzieci sztuką recytacji oraz zachęcenie do występów na forum.Komisja w składzie osobowym: Pan Marcin Tajchert – Dyrektor Szkoły, Pani Agnieszka Wolnik – Wicedyrektor, Pani Dorota Szewczyk brali pod uwagę: - wyrazistość i płynność recytacji, pamięciowe opanowanie tekstu, własną interpretację.Każdy uczestnik konkursu otrzymał dyplom oraz słodki poczęstunek . W  wyniku obrad komisja wyłoniła laureatów, którzy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe ufundowane przez dyrektora szkoły. Po przeliczeniu głosów, wyłoniono zwyciężczynię publiczności. Została nią uczennica klasy pierwszej EMILIA KACZMAREK, która swoją interpretacją wiersza pt. ,,MISIE‘’oczarowała nie tylko publiczność, ale także komisję, która w jej kategorii wiekowej przyznała  pierwsze miejsce.  Niektórzy mali recytatorzy z wielkim przejęciem i zapałem prezentowali swoje umiejętności recytatorskie. Wszyscy byli nagradzani gromkimi oklaskami. L A U R E A C I

I Grupa wiekowa  - Punkt Przedszkolny

 I miejsce  -  Michalina Lulek

II miejsce - Maja  Jagielska

III miejsce - Agata Lorenc
 

II Grupa wiekowa  - Oddział Przedszkolny

 I miejsce - Filip Lulek

II miejsce- Michał Kania

III miejsce- Agnieszka Nowaczyk

III Grupa wiekowa  klasa I

I miejsce- Emilia Kaczmarek

II miejsce Agata Szabat

III miejsce Wojciech Lorenc

IV Grupa wiekowa  klasa II

I miejsce- Nikola Chudzinska

II miejsce- Małgorzata Lorenc

III miejsce- Magdalena Kużdowicz

 

V Grupa wiekowa  klasa III

I miejsce- Natalia Duszyńska

II miejsce- Natalia Nowak

III miejsce -Wiktoria Piosik

Wszystkim  uczestnikom serdecznie gratulujemy zaangażowania, odwagi, a niektórym z nich talentu aktorskiego. Życzymy dalszych sukcesów.                                               

                                                                                                

 

Znalezione obrazy dla zapytania gify kredkiPodsumowanie konkursu plastycznego

  „Nie spalaj śmieci w swoim piecu, nie śmieć, nie wyrzucaj odpadów do lasu, nie popełniaj wykroczeń i przestępstw”

Ogłoszony przez Burmistrza Wolsztyna oraz Komendanta Powiatowego Policji w Wolsztynie konkurs plastyczny pn.:  „Nie spalaj śmieci w swoim piecu, nie śmieć, nie wyrzucaj odpadów do lasu, nie popełniaj wykroczeń i przestępstw” został rozstrzygnięty. Do udziału w konkursie zaproszono uczniów szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół średnich. W konkursie tym wzięli udział wszyscy uczniowie naszej szkoły. Na konkurs  wpłynęły 203 prace  zrealizowane w różnych technikach. Jury wybrało  18 najlepszych  prac w trzech kategoriach wiekowych. Dnia 15 listopada odbyła się w Biurze Promocji i Turystyki w Wolsztynie uroczysta gala laureatów.

W spotkaniu tym uczestniczył Mikołaj Foterek z klasy drugiej.  Mikołaj zdobył III miejsce w kategorii Szkoły Podstawowe. Otrzymał pamiątkowy dyplom i nagrodę.  GRATULUJEMY!

                                                                                                               

                                                                                 

                                                                                  Znalezione obrazy dla zapytania obrazek medalu    BIEG NIEPODLEGŁOŚCI                   

 

W dniu 11.11. 2016r. już po raz XXV odbył się BIEG NIEPODLEGŁOŚCI AZYMUT- MOCHY. Pogoda w tym dniu nie rozpieszczała,  ale atmosfera na stadionie była gorąca. W biegu uczestniczyło 365 zawodników. Tradycyjnie odbyły się biegi indywidualne dla wszystkich dzieci, od tych najmłodszych do 12-latków. Dla starszych - młodzieży gimnazjalnej, ponadgimnazjalnej i dorosłych zorganizowano bieg sztafetowy. Zawodnicy biegli w poszczególnych kategoriach wiekowych. W kategorii M-6 , która liczyła 15 zawodników biegł  z numerem 140 uczeń naszej szkoły - pierwszoklasista WOJCIECH LORENC. Wojtek zajął drugie miejsce i otrzymał srebrny medal. Gratulujemy Wojtkowi ! Cała klasa pierwsza cieszy się z jego skcesu i życzy wielu medali na kolejnych zawodach. Powodzenia!

 

 

WIECZORNICA  NIEPODLEGOŚCIOWA

                     
             „Dzisiaj wielka jest rocznica Jedenasty Listopada! Tym, co zmarli za Ojczyznę hołd wdzięczności Polska składa...”

Uczniowie szkoły, pamiętali o tym ważnym dla nas Polaków święcie przypadającym 11 listopada. W tym roku przygotowali dla rodziców, dziadków, całych rodzin i społeczności wsi Adamowo, WIECZORNICĘ  NIEPODLEGŁOŚCIOWĄ.

W uroczystej akademii, upamiętniającej odzyskanie przez Polskę niepodległości, czcili pamięć tamtych dni, oddawali pokłon poległym. W hołdzie wolności hymn Polski śpiewamy”- brzmiały słowa recytatorów. Obchody Narodowego Święta Niepodległości miały bardzo uroczysty charakter. Montaż słowno-muzyczny przeniósł wszystkich w te odległe, trudne dla Polski lata.  Burmistrz Wojciech Lis, obecny na wieczornicy podkreślił, iż jest to dla wszystkich ważna lekcja historii. W przemowie stwierdził, jak ważne jest szerzenie ducha patriotyzmu wśród najmłodszego pokolenia. W trakcie uroczystego wieczoru, rozbrzmiewały słowa wielu patriotycznych pieśni: „Piechota”,„Wojenko,wojenko”,Jedenasty listopada”, „Rota". W uroczystym apelu udział wziął dyrektor szkoły Marcin Tajchert, sołtys wsi Eugeniusz Jagielski oraz liczne grono mieszkańców. Samorząd uczniowski dziękuje wszystkim za tak liczny udział w spotkaniu. 

    ROGALE  MARCIŃSKIE  

Dzień przed  11 listopada, w którym to dniu przypada Św. Marcina, uczniowie starszych  klas poznali jego historię i tradycję związaną z wypiekiem  marcińskich rogali. Dzieci dowiedziały się, że Św. Marcin był synem rzymskiego legionisty i gdy dorósł sam także został żołnierzem. To właśnie z tego okresu jego życia, pochodzi najbardziej znana o nim opowieść. Św. Marcin miał spotkać na swojej drodze ubogiego człowieka, który był prawie nagi. Podzielił się więc z nim płaszczem żołnierskim. Dlatego został patronem ubogich i żołnierzy. Jedna z historii o św. Marcinie głosi, że gdy chciano nadać mu sakrę biskupią, on tego nie chciał. Ukrył się przed wysłannikiem papieża, ale jego kryjówkę zdradziła swoim gęganiem gęś.

Dzieci dowiedziały się również dlaczego w ten dzień pieczemy i częstujemy się rogalami …Zwyczaj ten dotarł do Polski z Niemiec i jest popularny w Wielkopolsce. Legenda głosi, że gdy św. Marcin przejeżdżał przez Poznań na koniu, koń zgubił podkowę. Miejsco-wy piekarz znalazł ją i zachwycił się jej kształtem, zaczął więc piec rogale.

Tak jak każdego roku, wszystkie dzieci otrzymały  słodkie rogale, ufundowane przez PRZYJACIELA NASZEJ  SZKOŁY PANIĄ  BARBARĘ  KULUS. PANI BASI DIĘKUJEMY...

 

gitara-ruchomy-obrazek-0018 SPOTKANIE Z MUZYKĄ

             Gipsy Kings - mistrzowie gitary.

Dnia 2 listopada  odbyło się kolejne spotkanie muzyczne. Podczas koncertu mieliśmy okazję posłuchać muzyki hiszpańskiej, francuskiej i latynoskiej. Nasi goście zaprezentowali największe przeboje zespołu Gipsy Kings.  Gipsy Kings  to jeden z najbardziej rozpoznawalnych zespołów francuskich, który zasłynął na świecie dzięki takim utworom jak:" Volare", "Bamboleo". Skład zespołu tworzą hiszpańscy Cyganie. Na koncercie gościliśmy hiszpańskich oraz niemieckich Romów, Pana Borja Soto oraz Pana Eugena Merstein.

 

 

Podsumowanie konkursu religijno – plastycznego pod hasłem „ Najładniejszy różaniec”

 

 

Święty  Jan Paweł II o modlitwie różańcowej mówił:

„Różaniec jest to modlitwa, którą bardzo ukochałem, moja ulubiona modlitwa! Taka wspaniała modlitwa! Wspaniała w jej prostocie i jej głębi. Modlitwa tak prosta i tak bogata.

Z głębi mojego serca zachęcam wszystkich do jej odmawiania."

 

 

W dniu 28 października podsumowany został konkurs religijno - plastyczny pod hasłem „Najładniejszy różaniec”. Skierowany był do wszystkich uczniów naszej szkoły.Celem konkursu było: rozbudzenie umiłowania wśród dzieci modlitwy różańcowej, pobudzenie aktywności twórczej, rozwijanie i kształtowanie wyobraźni oraz pomysłowości plastycznej.Na konkurs wpłynęło 35 prac. Uczniowie do wykonania różańca wykorzystali najróżniejsze materiały.(kasztany, żołędzie, orzechy, chrupki,  kukurydzę, koraliki, ciasto, plastelinę, cukierki, kolorowy groch, jarzębinę,  drewno, żelki, makaron, nakrętki metalowe, guziki, kredki, folię aluminiową).Jury w składzie pan dyr mgr Marcin Tajchert,  katecheta Maria Sadowska oraz panie Agata Mączka, Grażyna Kramarek, Małgorzata Wita, Kamila Lulek, Maria Lejman,  oraz Dorota Szewczyk  dokonały oceny prac. Przy ocenie komisja wzięła pod uwagę: wkład włożonej pracy, wykorzystanie  naturalnych materiałów, estetykę wykonania oraz pomysłowość.Jury po wnikliwej analizie prac postanowiła przyznać osiem  wyróżnień :kl O – Agnieszka Nowaczyk, Aleksandra Lorenc, w kl I Wojciech Lorenc,  Laura Walkowiak, kl II  Nikola Chudzinska, Nikodem Weiss    kl III  Żaneta Łukaszewska,  Jakub Michalski. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz upominki, które ufundował  ks. Proboszcz Jan Polec.Uczniom oraz tym, którzy pomagali przy wykonaniu prac dziękujemy i życzymy umiłowania modlitwy różańcowej, bo przecież jak powiedziała siostra Łucja z Fatimy  "Nie ma w życiu problemu, którego by nie można rozwiązać z pomocą różańca."

 

Podsumowanie konkursu „Objawienia Matki Bożej w Fatimie”
 

Również w dniu 28 października ,  w ramach przygotowań do setnej rocznicy objawień Matki Bożej Królowej Różańca Świętego w Fatimie, został podsumowany konkurs wiedzy religijnej.Celem ogłoszonego 13 października konkursu, było  rozbudzenie zaintereso-wania objawieniami Najświętszej Maryi w Fatimie i pogłębienie wiedzy na ten temat. Przeznaczony był dla wszystkich uczniów klas I – III. W  konkursie tym, uczestnicy zmagali się ze szczegółowym testem zawierającym informacje  o objawieniach  fatimskich( dzieci z klas I i II –ustnie). Uczniowie wykazali się znakomitą wiedzą dotyczącą spotkań Matki Bożej z trojgiem pastuszków. Wszyscy uzyskali najwyższą liczbę punktów. Uczestnicy konkursu mieli także możliwość uświadomienia sobie, że wezwanie do nawrócenia, modlitwy  różańcowej i pokuty jest wciąż aktualne i niezmiernie potrzebne. Finaliści otrzymali dyplomy i cenne upominki.Wszystkim laureatom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w konkursach religijnych, a nade wszystko powodzenia w efektywnym wprowadzaniu w codzienne życie przesłania fatimskiego.

 

 

 

 

Znalezione obrazy dla zapytania gify kredkiKONKURS PLASTYCZNY

Uczniowie klas I- III wzięli udział w konkursie plastycznym ogłoszonym przez  Burmistrza Wolsztyna oraz Komendą Powiatową Policji w Wolsztynie pn.:  „Nie spalaj śmieci w swoim piecu, nie śmieć, nie wyrzucaj odpadów do lasu, nie popełniaj wykroczeń i przestępstw”.  Celem konkursu było upowszechnianie wśród dzieci zachowań przyjaznych środowisku poprzez zwrócenie uwagi na: problematykę spalania śmieci w domowych piecach, zanieczyszczanie środowiska, wyrzucanie śmieci do lasu oraz korzyści wynikające z utrzymania czystości i porządku. Ważnym elementem konkursu było uświadamianie dzieciom, jak duże zagrożenia wynikają ze spalania śmieci w piecach domowych Uczniowie chętnie i z zaangażowaniem wykonali prace na w/w temat.

 

    MOTYWACJA

     Automotywacja to temat warsztatów, jakie odbyły się  w  klasie III. Prowadząca - psycholog Pani  Marzena ,w zabawowej formie pracy, wprowadziła  dzieci  w w/w tematykę. Ciekawe metody, świetny stosunek do uczniów i odpowiedni, prosty przekaz informacji, zmotywował  dzieci do aktywności umysłowej. Motywacja- trudny temat odnoszący się do sfery psychicznej człowieka, został zrozumiany przez odbiorców, o czym świadczyły wypowiedzi podczas podsumowania warsztatów, a wypełnione ankiety były dowodem na to, iż godzinne zajęcia  przyniosły pozytywne efekty.

 

 

JESTEM  PIERWSZAKIEM...

 

Dnia 20 października 2016 r. o godz. 9 00 odbyła się uroczystość „ Pasowania na uczniów „ dzieci z klasy I .W uroczystości wzięli udział uczniowie klasy pierwszej  z wychowawczynią, Dyrektor p Marcin Tajchert, Wicedyrektor p Agnieszka Wolnik, rodzice uczniów, dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klasy II  i  III  z wychowawczyniami.

Przygotowania do uroczystości trwały wiele dni. Dzieci przygotowały część artystyczną , aby zaprezentować swoje umiejętności i zdolności przed publicznością. Prowadzący Eryk uczeń klasy III powitał wszystkich uczestników uroczystości, a szczególnie gorąco pozdrowił  małych bohaterów  dnia uczniów klasy I. Życzył im wielu sukcesów w nauce, a szczególnie uśmiechu na każdy dzień. Radośnie i śpiewająco przywitali pierwszaków  pozostali uczniowie klasy III, życząc im powodzenia w szkole . Po powitaniu uczniowie klasy pierwszej przedstawili swój program artystyczny. Następnie pierwszoklasiści  uroczyście dokonali ślubowania na flagę państwową.

Ślubowania dokonali także rodzice pierwszaków ,  złożyli obietnicę :

My rodzice obiecujemy :

Zawsze pamiętać, że dziecko jest unikalnym darem – obiecujemy :

Słuchać uważnie, co ma do powiedzenia – obiecujemy

Pamiętać, że każdy uczy się na błędach – obiecujemy

Doceniać w dziecku to, co w nim najlepsze – obiecujemy

Przytulać je często – obiecujemy

Cieszyć się jego dzieciństwem , pamiętając, że lata mijają bardzo szybko – obiecujemy

Po ślubowaniu i obietnicy pierwszoklasiści  zaśpiewali rodzicom piosenkę pt: „Pierwszaczek” i wręczyli im własnoręcznie wykonane kwiaty.

Dyrektor Szkoły p. Marcin Tajchert dokonał ceremonii pasowania dotykając ramię każdego ucznia dużym ołówkiem. Złożył też życzenia wielu sukcesów w nauce wszystkim uczniom. Następnie z rąk p Dyrektora i p Wicedyrektor otrzymali pamiątkowe dyplomy i teczki. Uczniowie klasy drugiej i trzeciej obdarowali pierwszaków pięknymi  porcelanowymi kubkami , poczęstowali także cukierkami. Od wychowawczyni otrzymali kolorowe książeczki. Rodzice uczniów chętnie pomogli w pracach dekoracyjnych oraz przygotowali słodki poczęstunek dla swoich dzieci.

          

SZKOLNY  KONKURS  RÓŻAŃCOWY

 

     Ogłaszamy konkurs na własnoręcznie zrobiony RÓŻANIEC. Wykonujemy go z dowolnych materiałów   w terminie do 25 października.  Wyróżnienia przyznawane będą w czterech kategoriach: grupa 5-6 latki , klasa I, II, III.

 Liczymy na dużą pomysłowość.

 

      WYCIECZKA  DO  KINA

 

                     W poniedziałek 17 października , uczniowie  klas I-III ze swoimi wychowawczyniami  udali się  na  wycieczkę  do  kina w Lesznie. Wyjazd miał na celu  realizację treści ścieżek edukacyjnych: *edukacji prozdrowotnej – kultura zachowania w kinie, *edukacji medialnej – historia kina, rola kina trójwymiarowego we  współczesnym świecie, jak również integrację zespołów klasowych I-III, poznanie większej aglomeracji miejskiej, środków komunikacji, budowli, obiektów, czerpanie radości ze wspólnego bycia razem, kształcenie umiejętności wyrażania uczuć i przeżyć.

Odpowiedzialny za „Sekretne życie zwierzaków domowych” reżyserski superduet Renaud - Cheney jest twórcą wielkich przebojów filmowych między innymi „Jak ukraść księżyc”„Minionki rozrabiają”.

Film na jaki udali  się uczniowie, ukazał, jak mylne jest nasze myślenie, że kiedy zostawia się swoje ukochane zwierzaki w domu, one zajmują się wyłącznie tęsknotą za nami. Wręcz przeciwnie, zwierzaki prowadzą swoje własne, osobne życie, pełne przygód, intryg i zabawy.  Ich główne zmartwienie polega na tym, aby ludzie nie dowiedzieli się o ich sekretnych poczynaniach. Kiedy tylko zamykamy za sobą drzwi… wreszcie mogą być sobą. Ta historia zwierzaków, była dla dzieci miłym spędzeniem  czasu  wolnego. Wyprawa  do innego niż  zwykle  kina , była nowym doświadczeniem. Nie  zabrakło też wizyty w Mc Donald’s.

 

  WYCIECZKA  DO  KLUCZEWA

 

Przedszkolaki z grupy Krasnale i Niedźwiadki wybrali sie 07.10 br. na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego "Stara chata u kowala" w Kluczewie. Gospodarzem tego miejsca, jest wujek Krzysztof. Wujek oprowadził Nas i pokazał jak żyło i żyje się na wsi. Przedszkolaki zapoznały się z dawnymi zabawkami, którymi bawili się ich dziadkowie. W kuźni został przygotowany pokaz jak powstaje podkowa. Każdy obejrzał przędzenie wełny. Spotkanieze z zwierzętami też było nie lada wyzwaniem (koza, świnia, owca, królik, kury), co odważniejsi mogli wydoić kozę lub krowę. Zabawę zwięczono przejażdżką bryczką oraz przysznym posiłkiem. Była to świetna zabawa na świeżym powietrzu.

  

 

BAL  JESIENNY

     Mimo, iż opadają liście i jest chłodno, jesienią wcale nie musi być smutno... Jesień mieni się przecież różnobarwnymi kolorami i jesienią też można bawić się na balu.Mimo, że to nie karnawał, w naszym przedszkolu, 13 października odbył się Bal Jesienny. Przedszkolaki  wcieliły się w jesienne postacie udekorowane kolorowymi liśćmi, koralami z kasztanów, jarzębiny. Na balu nie zabrakło także wesołych zwierzątek  takich jak   wiewiórki, jeże, myszki  a także warzyw, jak dynia czy marchewka oraz grzybów jak muchomor. A to specjalnie na powitanie wyjątkowego gościa - Pani Jesieni. Grupy przedszkolne dla Pani Jesieni zaprezentowały na uroczystości piękne piosenki jesienne. Pani Jesień dla dzieci przygotowała moc atrakcji. Odbył się konkurs na najciekawszy strój .Były zagadki na rozpoznanie poprzez dotyk darów jesieni oraz warzyw i owoców. Były korowody, kółeczka i wężyki. Był taniec rączek i taniec z listkiem. Wszystkie grupy szkolne wzięły udział w quizie o tematyce jesiennej, podczas którego utrwalały zdobyte wiadomości. Pani Jesień przygotowała tez pyszny „eliksir zdrowia” dla odważnych dzieci, które próbowały go z przyjemnością. Rodzice zapewnili dzieciom pyszne domowe ciasteczka, wypieki oraz kolorowy poczęstunek.Gratulujemy Rodzicom  wspaniałych pomysłów na dziecięce stroje, a dzieciom życzymy miłych wspomnień z tegorocznego balu jesieni.

 

 

Z okazji Dnia  Edukacji  Narodowej , samorząd uczniowski składa  wszystkim nauczycielom i pracownikom oświaty, zapału w kształtowaniu młodego pokolenia.

W podziękowaniu za trud włożony w edukację, życzymy samych radości , sukcesów.

 

 

 

 

SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI PT. "ZWIERZĄTKOWO"

 

Zachęcamy uczniów klas I- III i dzieci z oddziału i punktu przedszkolnego do wzięcia udziału w tym konkursie. Celem konkursu jest rozwijanie zdolności i doskonalenie umiejętności recytatorskich, popularyzacja poezji polskiej, upowszechnianie kultury żywego słowa oraz budzenie ducha zdrowej rywalizacji. Konkurs odędzie się 24 listopada 2016r. Zgłoszenia do udziału w konkursie przyjmowane są do 07 listopada 2016r. Jury konkursowe przyznawać będzie punkty za wyrazistość, płynność recytowania, własną interpretację oraz pamięciowe opanowanie tekstu.Czas trwania recytacji nie może przekraczać 3 min.Utwory muszą być wybrane z literatury. Na recytatorów czekają nagrody.

 

                                         

 

PONIEDZIAŁKOWE  PORANKI  Z  KSIĄŻKĄ.

 

             Każdy pierwszy  dzień  tygodnia , rozpoczynamy od  wspólnej wędrówki po wspaniałym ogrodzie, z „pięknymi okazami książek”. Uczniowie  klasy  II i III poświęcają 15-20  minut, by  głośno czytać w kla-sie , a potem w obu  grupach przedszkolnych. Pozytywne treści książek, to kapitał z jakim dziecko wchodzi w coraz doroślejsze życie. Wspólne czytanie jest formą mądrego kontaktu dziecka z wychowawcą, dziecka z dzieckiem i doskonałą metodą wychowawczą.Dzięki wspólnemu głośnemu czytaniu, dziecko potrafi mądrzej myśleć, ma większą wiedzę i podejmuje lepsze decyzje. Dobrze radzi sobie w życiu, szkole. Głośne czytanie uczy je języka i myślenia, rozwija pamięć i wyobraźnię, przynosi wiedzę i wzorce dobrych zachowań oraz wzmacnia samouznanie.

By jeszcze bardziej zachęcić dzieci do samodzielnego czytania, zorganizowano cotygodniowe KOŁO CZYTELNICZE, ogłoszono całoroczny KONKURS CZYTELNICZY i wprowadzono stały dodatek do  gazetki „ Z  ŻYCIA  SZKOŁY"- STREFA  CZYTANIA  w  którym to, drukowane  są  wiersze, lub fragmenty  znanych i mniej  znanych  utworów.

"Nie mów dziecku, jak bardzo je kochasz, pokaż to, poświęcając mu czas, pokaż to, czytając mu książkę."

Ulrich Schaffer

 

     JESIEŃ

Jesień i jej piękne  barwy, były  inspiracją  do  wykonania  szeregu prac i dekoracji przed budynkiem szkoły , w   szkole, klasie i na  gazetkach ściennych. Pomieszczenia w budynku zmieniły  barwy. Mimo chłodu za  oknami, w pomieszczeniach  zrobiło się kolorowo, ciepło i radośnie. Zapraszamy  do  albumu foto.

 

    

    PIERWSZY  KONCERT  MUZYCZNY

 

Piątego dnia października, odbył się pierwszy koncert  edukacyjny, zatytułowany "Poznajemy kraje - Szkocja". Temat poświęcony muzyce szkockiej - celtyckiej. Gościem koncertu był  Pan Witold Konopka, wychowanek dudziarza klanowego Pana Linsdeya Davidsona (Szkocja), członek zespołu Tańców Irlandzkich w Polsce (Toruń) - Beltaine. Poznaliśmy  instrumenty  narodowe Szkocji i kulturę tego kraju. Odbyła się  prezentacja strojów, no i oczywiście muzyka celtycka. Oj … działo się , była  zabawa i było głośno…

 

 

Znalezione obrazy dla zapytania gify jesien w lesieZnalezione obrazy dla zapytania gify jesien w lesieZnalezione obrazy dla zapytania gify jesien w lesieZnalezione obrazy dla zapytania gify jesien w lesie

WYCIECZKA DO LASU

Dnia 3 października cała społeczność szkolna wybrała się na wycieczkę do lasu. Celem wizyty w lesie, było sprawdzenie, czy "pani Jesień" już do niego zawitała, bezpośrednia obserwacja piękna jesiennej przyrody i  naturalnego ekosystemu świata roślin, zwierząt uwrażliwianie na piękno jesiennego krajobrazu. Uczniowie poznali czym różnią się poszczególne gatunki drzew, a także jak odróżnić drzewo liściaste od iglastego. Dzieci poznawały przyrodę patrząc, słuchając i dotykając. Obserwowały las, który kryje w sobie wiele ciekawych tajemnic. Poznały różnorodność szaty roślinnej lasu: drzewa iglaste, liściaste,  krzewy, mchy i runo leśne. Słuchały odgłosów lasu, a do kącików przyrodniczych zebrały  "skarby", które pani Jesień zostawiła w lesie. Były to liście, szyszki,  mech, suche igły drzew iglastych, kawałki kory.

 

„SPOTKANIA Z CIEKAWĄ KSIĄŻKĄ”,

"Człowiek więdnie bez dobrej książki, jak więdnie kwiat bez słońca…”.

Spotkania z książką, to cykl działań jakie zostały wprowadzone do planu  naszej  wspólnej pracy  edukacyjnej. Chcemy: pobudzać i rozwijać zainteresowania książką u dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, poznać najważniejszych twórców prozy i poezji dla dzieci oraz ich dzieła, zachęcać dzieci do uczestniczenia w słuchaniu głośno czytanych książek, podejmować próby samodzielnego czytania (także na forum grupy).Będziemy podejmować próby wypowiadania się na temat czytanych fragmentów, opowiadać ich treść, wyrażać o nich własny sąd. Młodszy wiek szkolny, to przecież najlepszy okres do rozwijania zamiłowań czytelniczych dzieci.

Motto naszych poczynań, to słowa Kornela Makuszyńskiego: Książka odgrywa szczególną rolę w życiu małego „Gdzie nie ma książki, tam w życiu człowieka czyni się zła pustka, której niczym wypełnić nie można […]

PROGRAM " OWOCE I  WARZYWA  W   SZKOLE "

To już ósmy rok udziału naszej szkoły w  w/w programie.Od października rozpoczęlismy cykl działań, pogadanek i zajęć edukacyjnych .Program „Owoce i warzywa w szkole”, realizowany przez Agencję Rynku Rolnego, jest inicjatywą dzięki której również  nasza szkoła, może  aktywnie wpływać na nawyki żywieniowe uczniów, a także propagować wśród dzieci zdrowy styl życia, w tym prawidłowe odżywianie.Program został powołany do życia przez Komisję Europejską od roku szkolnego 2009/2010, jako jedno z priorytetowych działań Unii Europejskiej,zmierzających do poprawy stanu zdrowia i sposobu odżywiania dzieci. Głównym celem programu jest kształtowanie wśród dzieci dobrych nawyków żywieniowych poprzez zwiększenie ilości spożywanych przez nie owoców i warzyw. Dostarczane owoce i warzywa są gotowe do bezpo-średniego spożycia -  czyste, wystarczająco rozwinięte i odpowiednio dojrzałe, zdrowe.

W programie „Owoce w szkole” przewidziane są również działania towarzyszące. Przystępując do programu szkoła  zobowiązała się do realizacji działań o charakterze  edukacyjnym, wzbogacającym  wiedzę dzieci na temat owoców i warzyw. Zajęcia mają różnorodną i ciekawą formę, a ich przebieg - także poza klasą szkolną -  sprzyja inicjowaniu działań z zakresu zdrowego stylu życia.  /fot./

 

Uczniowie klasy trzeciej, uczestniczyli w Światowym Dniu Tabliczki Mnożenia. Wszyscy,  którzy w trakcie wakacji zdążyli ją zapomnieć, mieli dziś okazję nadrobić te zaległości. Najpierw wspólnie zdobywając  kolejne punkty przypominano  sobie „całą  tabliczkę” i jej „trudne przypadki”. Potem sprawdzono  swoje  umiejętności  na testach. Za matematyczne  zmagania wszyscy otrzymali upominek.

 

To już piąty rok szkolny ,  w którym dzieci i uczniowie  szkoły wspomagają  swoich rówieśników w ich walce  z  chorobą, często nieuleczalną . Pomoc jest prosta i polega na   zbiórce plastikowych  nakrętek.  Pomogliśmy  już  Mikołajowi  i  Hu-bertowi.  W  tym  roku  zbieramy nakrętki  dla  Kubusia. W  klasach  ogłoszono konkurs na największą ilość uzbiera-nych  "okrągłych  plastików". Przy okazji uczymy się  przeliczać w  zakresie  1000, bo takie  ilości  spływają już  do  szkolnych  worków. Zachęcamy  wszystkie dzieci  do włączenia  się  w  „ ZAKRĘTKOMANIĘ „.

 

 

 

                                         30  WRZEŚNIA   DZIEŃ  CHŁOPCA

Wszystkim chłopakom, tym dużym i małym, składamy życzenia  słonecznych , szczęśliwych i miłych  dni...

                                                                                Dziewczyny te duże i te małe.

 

W dniu 21.09.2016 uczniowie z pierwszej klasy: Michał Hetka, Emilia Kaczmarek, Fabian Kaczmarek, Agata Kapustka, Wojciech Krawczyk, Wojciech Lorenc, Agata Szabat, Patryk Szewczyk i Laura Walkowiak ,uczestniczyli w spotkaniu z Burmistrzem na Rynku w ramach akcji "Odblaskowy maluch". Spośród nadesłanych prac plastycznych wyróżniono i nagrodzono kilku uczniów. Pierwsze miejsce i główną nagrodę- rower otrzymała uczennica z Wroniaw. Pierwszoklasiści mieli także możliwość obejrzenia wozu strażackiego i motocykla policyjnego. Pełni wrażeń obdarowani odblaskowymi koszulkami wrócili do szkoły.

 

 

 

W czwartek 1 września o godzinie 9.00 odbyło się uroczyste rozpoczęcie nowego roku

szkolnego 2016/2017